Witek i Słońce Macedonii – Magdalena Olszta – Bloch

Kilka tygodni temu otrzymałam wiadomość z prośbą o recenzję książki. Takich próśb otrzymuję wiele, nie jestem jednak w stanie sięgnąć po każdą proponowaną nam pozycję. Będąc mamą na pełen etat, ucząc dzieci w edukacji domowej, starając się budować piękne relacje i znajdować czas na zwykłe, rodzinne, spokojne życie oraz ukochane leśne spacery nie jestem w stanie przeczytać każdej książki. Ale ta wiadomość bardzo mnie poruszyła i temat książki zafascynował.

Poprosiłam o egzemplarz, zaczęłam czytać z dziećmi i przepadłam, a właściwie przepadliśmy wszyscy, bo „Witek” – jak mówimy o nim w domu to powieść, od której nie oderwie się ośmiolatek, nastolatek i dorosły! Ta książka oczaruje każdego, nie zważając na wiek. A wiecie dlaczego tak jest? Czuć w niej wielkie serce autorki do tego co kocha, do tego co wypełniało jej życie i do tego czym się pasjonuje! Ta powieść powstała z olbrzymiej potrzeby serca i to właśnie poczujecie na każdej jej stronie.

Autorka książki „Witek i Słońce Macedonii”, pani Magdalena Olszta – Bloch zabrała nas w ekscytującą podróż po świecie! Ta przygodowa powieść pełna historycznej wiedzy, humoru i ciekawostek napisana jest w tak lekki, a zarazem ciekawy sposób, że można poczuć się jej bohaterem! Ach, mam wrażenie, że my nadal jesteśmy w starożytnej Macedonii i wraz z Witkiem staramy się zrealizować pewien ważny plan!

koszyk

Pani Magdalena Olszta – Bloch jest archeologiem i doktorem w zakresie historii świata antycznego. Badała dawne dzieje greckiego miasta nad Morzem Czarnym i ślady barbarzyńców z epoki rzymskiej w okolicach Torunia, a teraz napisała książkę, którą zilustrował jej syn, córka zaprojektowała okładkę, a zredagował mąż. Można by rzec, że to rodzinna powieść, w którą zaangażowana została cała familia, bowiem autorka wydała ją samodzielnie. Choć nie stoją za nią wielkie wydawnictwa i duże budżety na promocję to ja mogę z całą pewnością zagwarantować Wam, że dawno nie czytałam tak fantastycznej, „żywej” książki!

Dynamiczna akcja wciągnęła nas już od pierwszych stron. Poznajemy czwartoklasistę Witka, fana komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, miłośnika rycerzy i gier komputerowych. Witek mieszka z rodzicami w Toruniu i ma starszą siostrę, która studiuje w innym mieście. Chłopiec wiedzie zwyczajne życie, do czasu, aż z jego szafy wyłania się mały chłopiec. Ma siedem lat i jest … Aleksandrem Wielkim! Od tej chwili Witek nie możne narzekać na nudę. W jego życiu zaczynają dziać się rzeczy niesłychane, a on sam wchodząc do swojej szafy przenosi się w przeszłość, odkrywając życie wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości – Aleksandra Wielkiego. Życie tego władcy od zawsze fascynuje historyków i miłośników antyku. O tym, jak stał się legendą dowiecie się z kart książki, ale to zaledwie ułamek, tego co na Was czeka. Oprócz niezwykłych przygód Witka i greckiej mitologii, jest jeszcze podróż do Kosmosu i ktoś Obcy! Jest nawet Zawisza Czarny, czy Jurand ze Spychowa! Jest także pewna ważna dla głównego bohatera misja – wielki plan zmiany biegu historii, ale czy to w ogóle jest możliwe?

W powieści jest jeszcze jedna bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza bohaterka – MAMA. Jej kontakt z synem, ich wspólne rozmowy, jej ogromna wiedza, troska o jego rozwój intelektualny, o rozbudzanie w nim pasji. To takie piękne i cenne we współczesnym świecie, takie ważne i potrzebne, a o tym często zapominamy, lub zwyczajnie brakuje nam na to czasu.

Ach, gdyby tak wyglądały podręczniki do nauki historii to dzieci chłonęłyby je z wielką przyjemnością! Na pozór niełatwe tematy stały się dla nas fascynujące, ciekawe i udowodniły jak wielką moc ma wyobraźnia. Z wielką przyjemnością zaczytywaliśmy się w tej powieści, odkrywaliśmy liczne jej „smaczki”, poznaliśmy Achillesa, Aresa, Arystotelesa, Atenę, centaury, Hektora, Heraklesa, czy Homera, Olimpa, Zeusa. Pod koniec znajdziecie świetnie opracowany słownik, który zawiera życiorysy wszystkich postaci i objaśnienia kim byli np. koń trojański, Amazonki, ESA, hydra, Illujanka, syreny i wiele innych.

To bez dwóch zdań książka dla całej rodziny. Warto czytać ją wspólnie, ma ogromny walor edukacyjny, a do tego często się pośmiejecie! Aleksander Wielki pozna współczesny świat, a Witek cofnie się o wieki, z tego będzie prawdziwa eksplozja przygód.

Bardzo, bardzo polecamy! Koniecznie sięgnijcie po tę powieść.

„Witek i Słońce Macedonii”

Tekst: Magdalena Olszta – Bloch

Ilustracje: Witek Bloch, Magdalena Olszta – Bloch

Projekt okładki: Alicja Bloch

Oprawa: miękka

Ilość stron: 256

Dla dzieci: 8+

Wydawca: Machina Druku

Książkę możecie kupić w księgarni HOBBIT w Toruniu, mieszczącej się przy ulicy Szerokiej 4, lub online tutaj: KLIK!

Więcej o książce przeczytacie tutaj: www.molsztabloch.wordpress.com

Witek i Słońce Macedonii. Magdalena Olszta Bloch

Dodaj komentarz