Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Z radością i ciekawością czekaliśmy na tę premierę! Książki autorstwa Michała Rusinka są zawsze piękną lekcją języka polskiego, kunsztu, szacunku i nie brakuje w nich humoru. Tak też jest z najnowszą pozycją tego wybitnego literaturoznawcy, pisarza i tłumacza.

„Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych” to ciekawa, pełna tajemniczych historii słów lektura, skierowana do całej rodziny. Urocze, zabawne ilustracje wykonała Joanna Rusinek.

koszyk

Wielu słów używamy każdego dnia, a tak niewiele o nich wiemy. Teraz możemy zgłębić ich pochodzenie i znaczenie. Książka jest przystępnie i przejrzyście napisana, bo wyrazy zostały podzielone na działy: kuchnia, jedzenie, pokój, łazienka, szkoła, podwórko, miasto, wieś, sport, medycyna, warsztat, garderoba. Jeżeli frapuje Was dane słowo to szybko można je odnaleźć i dowiedzieć się np. skąd wziął się 'talerz’ i co oznaczał, czy jaki kawał drogi przybyło do nas 'kakao’. Zadziwi Was zapewne historia słowa 'jasiek’ który nie ma nic wspólnego z Jasiem i oczywiście zainteresuje 'salon’, który oznacza bawialnię (hihi, dzieci chyba o tym wiedzą najlepiej). Nie zabrakło stolca, sedesu, czy toalety. Jest również 'belfer’ i ciekawostka z 'zerem’ – czy wiedzieliście, że wynaleziono je na samym końcu, kiedy istniały już wszystkie inne cyfry?

Zapewne nie wiedzieliście jak wiele słów pożyczyliśmy od innych języków i odpowiednio dopasowaliśmy, tworząc zapożyczenia. To właśnie o nich jest ta książka. Pozwoli Wam spojrzeć nieco inaczej na wyrazy nazywające rzeczy doskonale nam znane. Ponadto zobaczycie jakie słowa język polski pożyczył innym językom.

Wspaniała, ciekawa, mądra i wartościowa książka do czytania, oglądania i zachwycania się. Polecamy z całego serca. Warto mieć ją w swojej biblioteczce.

„Wihajster czyli przewodnik po słowach pożyczonych”

Tekst: Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Konsultacja: dr hab. Izabela Winiarska – Górska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 56

Wydawnictwo Znak emotikon

Dla dzieci: 5+

Znalezione obrazy dla zapytania znak emotikon

Dodaj komentarz