„Ważne rzeczy” – Wydawnictwo ADAMADA
Prezentujemy dziś książkę, która nie jest lekką i łatwą lekturą, ale bardzo potrzebną dla wielu dzieci. Życie nie jest usłane różami i zdarzają się w nim trudne chwile, takie z którymi szczególnie najmłodszym ciężko się oswoić. Strata najbliższej osoby i ból jaki powstaje w sercu z tęsknoty jest nie do opisania.
„Ważne rzeczy” to pozycja autorstwa Petera Carnavasa, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada. Książki tego autora na stałe goszczą w naszej biblioteczce, gdyż każda jest wyjątkowa i niesie ważne przesłanie. Lektura którą dziś polecamy nie jest obszerną opowieścią. Na każdej stronie znajdziecie zaledwie po kilka zdań, ale za to pełnych emocji i wzruszeń. Tę książkę należy czytać wspólnie z dzieckiem, gdyż może być ona wstępem do wielu rozmów, do opowiadania o emocjach i wyrzucania z głowy kotłujących myśli. „Ważne sprawy” może być swojego rodzaju terapią, pokazaniem dziecku że to co czuje jest zupełnie normalnym odruchem o którym warto mówić.
Mama Krzysia robi wszystko. Znajduje czas na pracę, gotowanie, zabawę z synkiem. Widać że często bywa zmęczona, bo odkąd została sama z chłopcem musi przejąć obowiązki za dwojga rodziców. Pewien dzień staje się przełomowym w życiu rodziny, bo matka postanawia spakować rzeczy po ojcu chłopca i oddać do sklepu. Pęknięty kubek, stary kapelusz, kapcie, nuty – to wszystko ląduje w pudle i rusza w świat by znaleźć nowego właściciela.
Po kilku dniach w domu dzieją się jednak rzeczy niesamowite. Oddane przedmioty powracają na swoje miejsca! Jak to możliwe? Co takiego się wydarzyło? Mama chciała zapomnieć, a synek chciał pamiętać…
Wymowna, bogato zilustrowana, oszczędna w słowach i piękna w emocjach książka dla dzieci i dorosłych. Bardzo trudno określić mi wiek czytelnika dla jakiego jest przeznaczona, gdyż każde z moich dzieci (w wieku 4, 8 i 10 lat) bardzo wrażliwie ją odebrało. Nawet mnie, dojrzałą i doświadczoną osobę słowa Carnavasa tak bardzo wzruszyły że poczułam ogromne ciepło w sercu gdy czytałam tę książką z dziećmi. Owa lektura pokazuje że każdy z nas ma inne spojrzenie na oswojenie się ze stratą, że każdemu potrzeba czegoś innego, ale warto słuchać drugiej osoby i poszukać złotego środka na przeżycie żałoby, czy żalu jaki w nas zagościł. Autor nie informuje nas co stało się z ojcem Krzysia. Nie wiemy zatem czy zmarł, czy opuścił rodzinę, dlatego też możemy interpretować tę opowieść wedle swoich potrzeb. Możemy pomóc dziecku złagodzić ból po rozwodzie rodziców, lub śmierci jednego z nich. Możemy także tę stratę odnieść do innej osoby w rodzinie która właśnie odeszła, np. babci czy dziadka, bo to również częsty dramat dla dziecka, z którym musi się zmierzyć. Polecamy serdecznie i zachęcamy do sięgnięcia po inne pozycje Petera Carnavasa.