“Ważne rzeczy” – Wydawnictwo ADAMADA

Prezentujemy dziś książkę, która nie jest lekką i łatwą lekturą, ale bardzo potrzebną dla wielu dzieci. Życie nie jest usłane różami i zdarzają się w nim trudne chwile, takie z którymi szczególnie najmłodszym ciężko się oswoić. Strata najbliższej osoby i ból jaki powstaje w sercu z tęsknoty jest nie do opisania.

 

 

“Ważne rzeczy” to pozycja autorstwa Petera Carnavasa, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada. Książki tego autora na stałe goszczą w naszej biblioteczce, gdyż każda jest wyjątkowa i niesie ważne przesłanie. Lektura którą dziś polecamy nie jest obszerną opowieścią. Na każdej stronie znajdziecie zaledwie po kilka zdań, ale za to pełnych emocji i wzruszeń. Tę książkę należy czytać wspólnie z dzieckiem, gdyż może być ona wstępem do wielu rozmów, do opowiadania o emocjach i wyrzucania z głowy kotłujących myśli. “Ważne sprawy” może być swojego rodzaju terapią, pokazaniem dziecku że to co czuje jest zupełnie normalnym odruchem o którym warto mówić.

Mama Krzysia robi wszystko. Znajduje czas na pracę, gotowanie, zabawę z synkiem. Widać że często bywa zmęczona, bo odkąd została sama z chłopcem musi przejąć obowiązki za dwojga rodziców. Pewien dzień staje się przełomowym w życiu rodziny, bo matka postanawia spakować rzeczy po ojcu chłopca i oddać do sklepu. Pęknięty kubek, stary kapelusz, kapcie, nuty – to wszystko ląduje w pudle i rusza w świat by znaleźć nowego właściciela.

Po kilku dniach w domu dzieją się jednak rzeczy niesamowite. Oddane przedmioty powracają na swoje miejsca! Jak to możliwe? Co takiego się wydarzyło? Mama chciała zapomnieć, a synek chciał pamiętać…

 

 

 

 

 

 

 

 

Wymowna, bogato zilustrowana, oszczędna w słowach i piękna w emocjach książka dla dzieci i dorosłych. Bardzo trudno określić mi wiek czytelnika dla jakiego jest przeznaczona, gdyż każde z moich dzieci (w wieku 4, 8 i 10 lat) bardzo wrażliwie ją odebrało. Nawet mnie, dojrzałą i doświadczoną osobę słowa Carnavasa tak bardzo wzruszyły że poczułam ogromne ciepło w sercu gdy czytałam tę książką z dziećmi. Owa lektura pokazuje że każdy z nas ma inne spojrzenie na oswojenie się ze stratą, że każdemu potrzeba czegoś innego, ale warto słuchać drugiej osoby i poszukać złotego środka na przeżycie żałoby, czy żalu jaki w nas zagościł. Autor nie informuje nas co stało się z ojcem Krzysia. Nie wiemy zatem czy zmarł, czy opuścił rodzinę, dlatego też możemy interpretować tę opowieść wedle swoich potrzeb. Możemy pomóc dziecku złagodzić ból po rozwodzie rodziców, lub śmierci jednego z nich. Możemy także tę stratę odnieść do innej osoby w rodzinie która właśnie odeszła, np. babci czy dziadka, bo to również częsty dramat dla dziecka, z którym musi się zmierzyć. Polecamy serdecznie i zachęcamy do sięgnięcia po inne pozycje Petera Carnavasa.

 

koszyk

 

Znalezione obrazy dla zapytania czytam.pl logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *