Sztuka – Encyklopedia dla dzieci – Wydawnictwo ARKADY

Sztuka jest niezwykle ważna w stymulowaniu rozwoju poznawczego i kształtowaniu osobowości dziecka. Pokazując małym czytelnikom książki, w których znajdą piękne obrazy, wielkich twórców, przeróżne style i różnorodność dzieł dzielimy się z nimi nie tylko spuścizną, ale pokazujemy jak bardzo różnorodny jest świat. Ludzie od tysięcy lat malują na najróżniejszych powierzchniach – ścianach jaskiń, sufitach kościołów, deskach, papierze, płótnie. Wyrażają dzięki temu swoje emocje, pragnienia, czy marzenia.

Jedną z pozycji jakiej nie może zabraknąć w biblioteczce młodego czytelnika jest przepięknie wydana książka „Sztuka. Encyklopedia dla dzieci” autorstwa Susie Hodge i  Davida Taylora, która ukazała się nakładem wydawnictwa Arkady.

Na przeszło dwustu stronach owej lektury znajdziemy historię malarstwa, rzeźby i fotografii.

 

 

Odkąd moje dzieci przekroczyły szkolne progi coraz częściej sięgają po książki mówiące o sztuce. Znają już wiele wybitnych nazwisk i tytuły słynnych na całym świecie obrazów. Bardzo mnie to cieszy, bo wrażliwość na sztukę jest niezwykle istotna. Często odwiedzamy galerie sztuki i muzea, ale także kolekcjonujemy piękne książki, do których wielokrotnie powracamy. Jedną z takich pozycji jest prezentowana dziś encyklopedia dla dzieci. Spodoba się dzieciom już od 6 roku życia i zdecydowanie posłuży na długie lata. Zaspokoi ciekawość najmłodszych, starszym dostarczy wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na szkolnych zajęciach, a nawet dorośli uzupełnią dzięki niej braki w wielu dziedzinach.

Książka jest przepięknie wydana, a jej karty wypełniają liczne, kolorowe ilustracje. Znajdziecie tu dużą dawkę pięknych dzieł sztuki i najważniejsze fakty z dziejów historii ich powstania. Nie ma tu zbędnych, długich opisów, a jedynie krótko i zwięźle przekazane informacje i ciekawostki.

* MALARSTWO – począwszy od tematyki jaką podejmują artyści, przez perspektywę, kolory, odcienie, sztukę prehistoryczną, starożytną, grecką, rzymską, kościelną, islamską, aż po drzeworyty japońskie, impresjonizm, dadaizm, surrealizm, sztukę wyobraźni, pop-art i sztukę nowoczesną.

* RZEŹBA – niesamowite, trójwymiarowe dzieła sztuki, które mogą być wykonane z rozmaitych materiałów (kamień, drewno, metal, gips). Dzieci poznają tu nie tylko najsłynniejsze dzieła, ale także dowiedzą się wielu ciekawostek i wierzeń sprzed wielu lat (np. to iż Egipcjanie wierzyli że wielkie rzeźby w grobowcach i świątyniach są siedliskiem duchowej mocy!). Ten rozdział obfituje w amulety, posągi, sarkofagi, pierwsze rzeźby, jak i te nowoczesne dzieła.

* FOTOGRAFIA – wynaleziona  w latach 20 XIX wieku i do dziś ważna forma artystycznego przekazu. Pierwsze zdjęcia, uchwycenie ruchu, początki fotografii barwnej, ewolucje aparatu fotograficznego, rodzaje fotografii , sławne osobistości i wiele więcej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książkę polecamy dzieciom i młodzieży. Z tą lekturą czytelnicy odkryją niesamowity, różnorodny świat sztuki. Zobaczą jak różne są oblicza piękna i być może złapią bakcyla oraz zaczną odkrywać własne pasje i talenty. Moją dziesięcioletnią córkę encyklopedia ta zainspirowała do sięgnięcia po aparat fotograficzny i teraz każdy nas spacer zamienił się w odkrywanie drobiazgów i spoglądanie na nie zupełnie innym okiem. Dzieci korzystają z książki także podczas przygotowań na zajęcia plastyki i historii oraz w wolnych chwilach, bo w pełni odpowiada ona na ich najczęstsze pytania. Polecamy! To również wartościowy pomysł na prezent.

 

 

30171459_1934222129981149_3939181188180555059_o.jpg