„Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent” – Wydawnictwo WILGA

Rysowania to wielka pasja mojej córki, Misi. Może i Wasze dzieci mają podobne hobby? A może Wy pragniecie rozwijać tę pasję? Jeśli tak, to zapraszam na recenzję świetnej książki, która udowadnia, że rysowanie rozwija wrażliwość, poczucie estetyki, rozbudza kreatywność, zmysł obserwacji i odpręża!

koszyk

„Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent” to robiąca pozytywne wrażenie lektura, zostająca na długo w pamięci. Jest to książka do której wrócę wielokrotnie, skierowana ku osobom chcącym nauczyć się rysować. W świetny sposób pokazuje, jak otaczający nas świat realistycznie oddać na papierze. Jeśli sądzisz, że do malowania obowiązkowy jest talent – nic mylnego! Do lektury zachęcam osoby, dla których rysunek jest pasją, którą chciałyby stale polepszać i odkryć jej najskrytsze sekrety.

Na wstępie wita nas teoria. Autorka pokazuje nam, że aby tworzyć piękne i i interesujące rysunki, nie potrzeba wielu przyborów. Ale to nie wszystko! Ilustratorka Natalia Berlik odkrywa przed nami sekrety każdego z takich produktów. Pomaga dobrać najlepsze ołówki spośród szerokiej gamy dostępnych wraz ze stopniem jego twardości, podsuwa odpowiednie formaty i gramatury papieru oraz ich prawidłowe użytkowanie. To jednak nie koniec! Nie każdy wie, jak prawidłowo używać gumki (zwłaszcza dotyczy to tej specjalnej, tak zwanej chlebowej). Znajdziecie tu również informację o paru innych gadżetach, które uświetnią naszą pracę.

Po tym pozytywnym wstępie powoli przechodzimy do sedna książki. Autorka ciekawie wprowadza nas do kolejnych rozdziałów: pokazuje najlepsze ćwiczenia na pierwsze początki (na uwagę zasługują zwłaszcza te, pozwalające lepiej panować nad ołówkiem), by przejść do złożonych kształtów i ostatecznej nauki techniki cieniowania. Na uznanie zasługuje zróżnicowanie tych porad: nie ogranicza się do kilku słów, lecz rozbudowuje wątek, daje nam satysfakcjonujące odpowiedzi na pytania i szeroki zakres technik. Po lekturze lepiej oddamy fakturę przedmiotów na rysunku, zwierzęcą sierść, elementy pejzażu lub ludzkiego ciała. Cała książka zawiera ponad sto najróżniejszych projektów. Kolejnym pozytywnym elementem książki jest to, że nie skupia się na jednym temacie: w liczącej ponad dwieście stron lekturze znajdziemy wskazówki dotyczące martwej natury, roślin i kwiatów, zwierząt, przyrody, pejzaży oraz ludzi! Każdy z działów zawiera sporą ilość projektów, które krok po kroku możemy wykonać samodzielnie. Spotkamy się tu ze szczegółowo przedstawionymi wskazówkami, wyczerpującymi odpowiedziami i szczegółowymi sekretami. Nawet osoby, rzadko dotychczas trzymające ołówek w ręku nie będą miały problemu z odtworzeniem prac. Na te zaawansowane zaś czekają sekrety odtwarzania realizmu na swoich pracach, przedstawienia głębi i lepszego cieniowania!

Warto wspomnieć i słów kilka o samej autorce. Wiele razy złapałam się na zachwycie podczas lektury, nie tylko pod względem pięknie wykonanych projektów, lecz także z powodu podejścia ilustratorki do czytelnika. Pani Natalia Berlik, doświadczona ilustratorka pisze z pasją, zrozumieniem i cierpliwością – starannie tłumaczy, przestrzega, pokazuje krok po kroku. Ponadto szczerze wspiera czytelnika, zachęca do dalszego rozwoju i dzieli się z życiowymi sytuacjami. Warto także wspomnieć, że autorka otwarta jest na najróżniejsze techniki: oprócz ołówka przedstawi nam rysowanie węglem, używanie tuszu, cienkopisów czy pasteli.

Sama grafika zapewnia duży komfort w lekturze. Oceniając ilustracje i projekty, czekające w jej wnętrzu nie mogę powiedzieć żadnego złego słowa. Każdy z nich chwyta za oko, wpasowuje się w klimat książki i uczy. Ilustracje wywierają na mnie spore wrażenie, zachęcają do dłuższej refleksji i zatrzymania się. Niezwykłe jest to, że autorka dzieli się z nami każdym szczegółem powstawania takiego dzieła – jak na dłoni widać, że włożyła nie tylko w ilustracje, ale i w całą książkę ogrom serca. Przyjemna i starannie wykonana oprawa graficzna, unikalne rysunki odsłaniające warsztat malarski, profesjonalizm i podejście autorki – nic tylko czytać (i rysować!).

Jako poradnik „Szkoła rysowania” sprawdziła się naprawdę dobrze – jest to jedna z książek, do której wracać będę bardzo częso! Pozytywnie zaskakujące instrukcje, których jest całkiem sporo (bo aż 100!), zostające w głowie na dłużej przesłania i przestrogi oraz sytuacje z życia autorki – wszystko to zbudowało naprawdę silną publikację. Nie mam skrupułów przed wystawieniem książce pozytywnej opinii i nie sądzę, by można byłoby jej zarzucić coś złego.

Do kogo skierowana jest „Szkoła rysowania?” Autorka Natalia Berlik swoje słowa kieruje do artystów nie tylko o początkującym stadium zaawansowania, lecz także do osób, które są już bardziej wtajemniczone w malarski świat. Dodam również, że wskazówki kieruje do osób bardzo zróżnicowanych – nie tylko pod względem wspomnianego wcześniej zaawansowania, lecz także wieku. Tytuł z czystym sercem mogę polecić ludziom szukającym w rysowaniu rozrywki, chwili wytchnienia i relaksu – bez względu na to, ile masz lat! Lektura urzekła mnie w wyjątkowy sposób – gorąco polecam! Mam nadzieję, że książka pomoże wam, podobnie jak mi, lepiej rozwinąć swoje zdolności i odkryć odpowiedzi na niełatwe pytania!

Bardzo polecam.

Michalina, lat 14

„Szkoła rysowania. Rozwiń swój artystyczny talent”

Autor: Natalia Berlik

Oprawa: twarda

Ilość stron: 240

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo WILGA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.