Szczęście. Opowiastki dla dzieci – Wydawnictwo Papilon

Widziałam tę książkę w zapowiedziach i zastanawiałam się cóż to będą za opowiastki. Tytułowe szczęście i ptaki bijące z okładki bardzo mnie frapowały. Gdy listonosz dostarczył nam przesyłkę z lekturą doznaliśmy niemałego szoku, bowiem pokaźnych rozmiarów format i szata graficzna zrobiły na nas ogromne wrażenie. Z miejsca zabraliśmy się za wspólną, rodzinną lekturę i muszę przyznać że tego się nie spodziewałam. Opowiastki brzmi skromnie, to są niezwykle wartościowe historie napisane ciepłym, lekko poetyckim językiem, z których każda niesie szalenie ważny przekaz dla małych czytelników. To nie są zwykłe, przygodowe bajeczki, to ogromna dawka ciekawie ukazanych wartości którymi należy się w życiu kierować, a które mali czytelnicy mogą z tą lekturą bezpiecznie oswoić.

 

 

Autorem książki jest Leo Bormans,  ilustracje zaś przygotował Sebastiaan Van Doninck. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Papilon, a  z języka niderlandzkiego przełożyła ją Iwona Mączka.

Na 60 stronach znajdziecie aż 10 opowieści, mających być kluczem do szczęścia. Każda historia dotyczy innego ptaka – szczęściarza, każdy bowiem zmaga się w życiu z innym „problemem”. Książka ma za zadanie pomagać podjąć dialog z dzieckiem, nauczyć go mówić o swoich troskach, wątpliwościach, obawach, zmartwieniach. Głównymi postaciami są ptaki, którym nadano ludzkie cechy. Żyją w świecie charakteryzującym się różnorodnością i dlatego znajdziecie tu tematy poruszające cele, relacje, otwartość i poszukiwanie sensu, dostrzeganie i docenianie, bycie sobą, obdarowywanie innych, wyrażanie emocji, troskę o kondycję fizyczną, chęć do nauki i wytrwałość. Choć tematy z pozoru niełatwe do rozmowy z dzieckiem tutaj zostały przedstawione niezwykle jasno, dosadnie, konkretnie. To dzięki ptakom i ich odmiennym cechom charakterów najmłodsi będą mogli przejść ze świata fantazji do rzeczywistości.

Bardzo podoba mi się wstęp, pomagający zrozumieć rodzicom jak czytać tę książkę. Te dziesięć ważnych podpowiedzi ułatwi pełniejsze czerpanie z dóbr jakie dają historie. Pod każdą opowieścią znajdziemy pięć pytań dotyczących treści i pięć pytań odnośnie tematu związanego ze szczęściem. Ponadto my – rodzice możemy także opowiedzieć dziecku o swoim życiu, dzięki czemu nauczymy je otwartości i szczerego wyrażania tego co czujemy. Dodatkowo pod każdą historyjką znajdują się propozycje zadań, które można wykonać wspólnie i bardzo ciekawe informacje o danym gatunku ptaka, które z pewnością zapadną dzieciom w pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

W naszym narodzie wciąż więcej narzekamy niż cieszymy się drobiazgami. Warto od małego zasiewać w dzieciach fakt, że szczęście zależy w dużej mierze od nas samych i pozytywnego spoglądania na świat. Za pomocą bajek autor pragnie przedstawić 10 kroków które pomogą optymistycznie i świadomie patrzeć na życie. To swego rodzaju recepta na pełniejsze, radośniejsze przeżywanie każdego dnia i rozumienie własnych potrzeb. Czytajcie dzieciom i rozmawiajcie. Dążcie do szczęścia, bo szkoda życia na szare chwile. Bardzo polecamy!

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania papilon wydawnictwo

 

2 thoughts on “Szczęście. Opowiastki dla dzieci – Wydawnictwo Papilon

 • 30/04/2019 at 15:30
  Permalink

  Dla iloletnich dzieci ta książeczka?

  Reply
  • 30/04/2019 at 16:08
   Permalink

   Według mnie można ją czytać dzieciom od około 4 – 5 lat. Moje dzieci mają 5, 9 i 11 i wszystkie z przyjemnością słuchały.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.