Świat starożytny w 100 słowach – najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki – Wydawnictwo HarperCollins

Dziś zabieram Was w starożytność! Nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazała się wspaniała książka. Znajdziecie w niej 100 haseł przybliżających Wam osoby, miejsca, bogów, mity, idee, przedmioty i wydarzenia ze świata antycznego.

Autorem książki „Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki” jest Clive Gifford, natomiast cudowne ilustracje przygotowała Gosia Herba.

To nie lada zadanie zebrać w 100 hasłach najważniejsze zdobycze cywilizacji wzrastające przez 3500 lat! Udało się to autorowi wyśmienicie, a nas ta lektura pochłonęła bez reszty. Na początku planowałam przeczytać z dziećmi kilka haseł, a skończyło się na całej książce – ona naprawdę pochłania!

Choć od lat czytam z dziećmi mity i dużo wiedzą na temat starożytności to ta książka bardzo nas zaskoczyła. Znaleźliśmy w niej wiele „smaczków”, ciekawostek i informacji, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia. Poznaliśmy tajniki mumifikowania ludzkich ciał (nawet dziś Januszek opowiadał o nich z wielkimi emocjami tacie podczas obiadu ;), dowiedzieliśmy się jakie ryby wypełniały Nil, odkryliśmy jeden z największych i najstarszych pomników na świecie – Sfinksa, który dziś z powodu erozji i wandalizmu zmienił nieco swój wygląd. Zaskoczył nas fakt hodowania pawianów, hipopotamów i lwów jako zwierzęta domowe, dowiedzieliśmy się także jak wyglądała służba na rzecz państwa i jak radzono sobie zanim wynaleziono banknoty.

Oprócz haseł z ciekawostkami znajdziecie także kalendarium z najważniejszymi datami, mapę starożytnego świata oraz słownik z pojęciami. Każda strona aż kipi od wiedzy, ukazanej w bardzo przystępny, ciekawy sposób. Tak powinien wyglądać podręcznik do historii! To małe dzieło sztuki jest zasługą wielkiej pracy Gosi Herby. Każda ilustracja aż kipi od emocji, detali i cudownie współgra z tekstem. Jesteśmy zachwyceni tą lekturą i uważam że powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Elegancka okładka, z licznymi zdobieniami dodaje jej szyku. Będzie idealnym prezentem dla dzieci od lat 7 i dla całej rodziny. Polecamy!

koszyk

Dodaj komentarz