„Srebrny dzwoneczek” i „Złota gwiazdka” – Wydawnictwo HarperKids
Przygodę z twórczością Emilii Kiereś zaczęliśmy niedawno, od wspaniałej książki „Lapis”, którą serdecznie Wam polecałam. Po tej lekturze pragnęłam poznać także inne powieści tej autorki i zamówiłam dla dzieci dwie książki: „Srebrny dzwoneczek” i „Złotą gwiazdkę”.
„Srebrny dzwoneczek” jest debiutem pisarki, a powieść ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku. Książka ta została wpisana na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Niedawno nakładem wydawnictwa HarperKids ukazały się wznowienia tych książek, z urokliwymi ilustracjami Małgorzaty Musierowicz – pisarki, mamy Emilii Kiereś.
Bardzo się cieszę, że sięgnęliśmy po te książki. Czytałam je na głos dzieciom z wielką przyjemnością. To prawdziwa uczta literacka, dużo wartości, rodzinnego ciepła, ale i takiego wyjątkowego klimatu, który trudno mi wyrazić słowami… Koniecznie warto po nie sięgnąć, by poczuć wyjątkowość tych książek i ich baśniowy klimat.
„Srebrny dzwoneczek” TOM 1
Marysia spędza wakacje u cioci Ani na wsi, wśród pięknych jezior i lasów. Wkrótce dziewczynkę czeka wiele zmian w życiu, bowiem na świat przyjdzie jej braciszek, a ona sama pójdzie do szkoły. W głowie kilkulatki jest zatem wiele obaw i trosk o to, co nowe, nieznane. W tym wszystkim Marysię spotyka coś wyjątkowe – przygody, które sprawią, że trudne tematy staną się jakby znacznie prostsze! Podczas beztroskich wakacji dziewczynka odkryje biały domek i spotka Panią Wróżkę oraz zaprzyjaźni się z pewną dziewczynką…
Nie brakuje tu sielskich, spokojnych klimatów oraz uroczego charakteru baśni, czy tajemniczości. Znajdziecie tu wszystko to, co powinna mieć dobra książka dla dzieci: akcję, emocje, klimat i piękne przesłanie!
Bardzo się cieszę, że 29 listopada 2021 roku, serwis Granice.pl przyznał tej powieści nagrodę jury, w kategorii „dla dzieci”. To ważne wyróżnienie i dowód na to, że koniecznie warto po tę książkę sięgnąć. Serdecznie polecam!
„Złota gwiazdka” TOM 2
Fabuła tej książki rozgrywa się wiele lat później, po części pierwszej. Marysia jest już nastolatką, a Antek – braciszek, na którego czekała w pierwszym tomie jest już uczniem klasy trzeciej. Tym razem powieść skupia się właśnie na Antku, który został starszym bratem, bowiem na świat przyszedł teraz Staś. Antek musi odnaleźć się w nowej roli. Nie jest mu łatwo, ponieważ czuje, że cała uwaga rodziny skupiona jest teraz na niemowlaku. Zbliża się Boże Narodzenie, które chłopiec spędzi z bliskimi u cioci Ani i wujka Eryka na wsi. Nie będą to jednak zwykłe święta, bowiem podczas jednej z przechadzek po okolicy chłopiec trafia na „Czerwoną Czapeczkę” – postać, którą postanawia wytropić…
Dużo tu uroczych przedświątecznych klimatów, pieczenia pierniczków, robienia ozdób i … trudów bycia starszym bratem! Antkowi cały czas ciężko oswoić tę sytuację, ale Boże Narodzenie to czas miłości i magii, a wtedy wszystko jest możliwe! Bardzo polecam. Wspaniała powieść, dla całej rodziny! Nawet dorośli zaczerpną z niej wiele wartości.