Sowa zwana Gwiazdą – seria Dębowa Farma. Wydawnictwo WILGA

Lubimy przyrodę, cenimy wartościowe książki i kochamy przygody, dlatego z radością sięgamy po każdy nowy tom serii książek DĘBOWA FARMA z wydawnictwa Wilga. To cykl przygodowych powieści, które pokocha cała rodzina. Idealne do wspólnego, głośnego czytania dla dzieci w różnym wieku (od około 5 do 11 lat), a także ciekawa propozycja dla dzieci, które rozpoczęły samodzielne czytanie.

Najnowszy tom, zatytułowany „Sowa zwana Gwiazdą” z wielką przyjemnością objęłam patronatem medialnym.

koszyk

Spójrzcie tylko na okładkę! Ta urocza płomykówka, główna bohaterka skradnie niejedno serce.

Jasmine i jej przyjaciel Tom wybrali się do starej, opuszczonej i mrocznej stodoły, z planami urządzenia w niej imprezy halloweenowej. Wiedzieli, że rodzice nie zgodzą się na taki plan, więc postanowili zorganizować przyjęcie w sekrecie… Podczas tej eskapady znaleźli w zaroślach nieprzytomną płomykówkę, której okazali wielkie serce, zabierając ją do domu. Mama Jasmine jest weterynarzem, więc zwierzę szybko otrzymało pomoc. Dziewczynka ma już duże doświadczenie w ratowaniu zwierząt. Z poprzednich tomów możecie się dowiedzieć, jakimi zwierzętami opiekowała się dotychczas.

Z książki dowiecie się wielu ciekawostek o płomykówkach. Nas zaintrygował fakt, że są one zaskakująco lekkie i składają się z niemal samych piór. Potrafią latać bardzo cicho i lepiej czują się w ciemnościach. W wieku dwunastu tygodni osiągają dojrzałość i opuszczają gniazdo, w poszukiwaniu własnego terytorium. Rozpiętość ich skrzydeł sięga niemal metra, a do tego może zaskoczyć Was fakt, że mają długie nogi, dzięki którym łatwiej schwytać im ofiarę. Więcej ciekawostek Wam nie zdradzę, żebyście mieli przyjemność ze wspólnego czytania z dziećmi. Dowiecie się także, jak rozpoznać samiczkę od samca, czy gdzie te sowy mają nozdrza oraz przekonacie się, że mają najlepszy słuch, że wszystkich zbadanych dotąd zwierząt!

Nasza bohaterka była bardzo odwodniona i potrzebowała szybkiej pomocy. Wymagała regularnego nawadniania przez strzykawkę i rurkę oraz spokoju. Dzieci bardzo zaangażowały się w opiekę, ale w tym wszystkim planowały także przyjęcie z okazji zbliżającego się Halloween. Włożyły wiele trudu, by przygotować smakołyki, ozdoby i zaproszenia. Wszystko miały dopięte na ostatni guzik, gdy wtem… Stało się coś niespodziewanego!

Książka ma bardzo wciągającą fabułę, ale według mnie najważniejsze jest to, co możemy odczytać między wierszami. Autorka poruszyła tu ważny aspekt prawdomówności, szczerości, przewidywania skutków, odwagi w przyznawaniu się do błędów i sztuki naprawiania ich. Znajdziecie tu całą gamę emocji, jak w codziennym życiu. Są troski, zmartwienia, jest wielka radość i zaskakujące zakończenie.

Bardzo polecamy Wam lekturę sowiej opowieści. Poznacie z niej bohaterską Gwiazdę, zdobędziecie solidną porcję wiedzy o płomykówkach i przekonacie się, że szczerość i prawdomówność to niezwykle ważne wartości, którymi warto się kierować w życiu każdego dnia.

„Sowa zwana Gwiazdą”

Tekst: Helen Peters

Przekład: Ewa Kleszcz

Ilustracje: Ellie Snowdon

Oprawa: miękka

Ilość stron: 160

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo: Wilga

Inne tytuły w serii znajdziecie tutaj –> KLIK

Wydawnictwo Wilga - Home | Facebook

Dodaj komentarz