Seria „Poeci dzieciom” – 5 tomów – Wydawnictwo IBIS
Wiersze są ważnym gatunkiem literackim w rozwoju dziecka, a utworów znanych i lubianych poetek nie powinno zabraknąć w biblioteczce żadnego małego czytelnika. Jedną z serii, do której moje dzieci bardzo chętnie powracają jest składająca się z pięciu tomów kolekcja „Poeci dla dzieci” z Wydawnictwa IBIS. Wszystkie tytuły są bardzo starannie wydane, mają twarde oprawy i piękne ilustracje. Każda pozycja zawiera dzieła innego poety i każda została zobrazowana przez innego ilustratora. Całość tworzy zbiór kilkuset utworów, które bawią, uczą i potrafią oswoić dzieci z wieloma trudnymi sytuacjami.
„Ziarenka maku”
autor: Józef Ratajczak
ilustrator: Elżbieta Krygowska – Butlewska
ilość stron: 50
W tym zbiorze znajdziemy 38 wierszy autorstwa Józefa Ratajczaka (1932-1999), który był poetą, prozaikiem i autorem wielu tomików wierszy dla dzieci. Był także laureatem licznych nagród literackich i współtwórcą grupy poetyckiej „Wierzbak”.
W swoich wierszach, delikatnych i zwiewnych, zapisywał ulotne chwile, najzwyklejsze widoki i myśli – szum wiatru, kocie rozterki, odbicie drzewa w wodzie, radość z pięknej pogody, z liści wirujących w powietrzu i wszystko, co rzadko dostrzegamy, a co stanowi o pięknie świata, co mówi nam o miłości i trosce najbliższych. Ziarenko maku to znak tych drobiazgów, pozornie niezauważalnych, ale jakże dla nas niezbędnych, bez których po prostu nie moglibyśmy poczuć, że żyjemy.
„Tylko kosmici i inne wiersze”
autor: Natalia Usenko
ilustracje: Katarzyna Sadowska
ilość stron: 80
W tym tomie znajdziemy aż 46 wierszy Natalii Usenko, polskiej pisarki i poetki, córki Danuty Wawiłow. Ów autorka pisze bajki, wiersze, interpretuje legendy ludowe i ma na swym koncie około sto publikacji dla najmłodszych. Pochodząca z pisarskiej rodziny Usenko współpracuje także z naszym ukochanym, prenumerowanym przez nas od lat „Świerszczykiem”.
A o czym pisze autorka? O życiu, o zwierzętach, o ciepłej codzienności, o superkleju, o wróżce, czy o mamie, która się odchudza! Będzie także smok w bibliotece, a nawet kot zapatrzony na księżyc. Coś pięknego.
„Kałużyści i inne wiersze”
autorka: Danuta Wawiłow
ilustracje: Agnieszka Kamińska
ilość stron: 96
W tej pozycji znajdziemy 50 wierszy Danuty Wawiłow, która debiutowała w 1961 roku w dwutygodniku „Współczesność”. Swoje wiersze zaczęła pisać tuż po urodzeniu córki Natalii, której zbiór twórczości mogliście podziwiać powyżej. Książki dla dzieci wydawała także wspólnie z mężem – Olegiem Usenko.
Któż nie zna słynnych „Daktyli”? Znajdziecie tu ten uroczy wiersz, a obok niego także babcię i pudla, którego staruszka chciała omyłkowo pochować. Poza tym odkryjecie historię o strachu, którego będziecie mogli przegonić hen za góry i lasy, czy o cesarzu pijącym herbatę. Aaaaa i jeszcze nasza ulubiona „Wędrówka” po świecie! Nie przegapcie.
„Co piszczy w trawie i inne wiersze”
autorka: Joanna Kulmowa
ilustratorka: MOTOKO Joanna Karłowska
ilość stron: 56
Joanna Kulmowa to urodzona w Łodzi polska pisarka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, a także reżyser. Zadebiutowała w 1952 roku jako poetka, zaś od 1955 pełniła rolę redaktora działu teatralnego w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Za swoje osiągnięcia została odznaczona licznymi nagrodami, m.in. Krzyżem Komandorskim orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Orderem Uśmiechu, czy tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.
A jaka jest twórczość Joanny Kulmowej? To przede wszystkim połączenie liryzmu z dowcipem i elementami groteski. Autorka chętnie odwołuje się do świata wyobraźni i humoru. Zresztą koniecznie przekonajcie się sami! W tym tytule czeka na Was 31 prawdziwych perełek tej wybitnej poetki.
„Idzie niebo i inne wiersze”
autorka: Ewa Szelburg – Zarembina
ilustrator: Marcin Piwowarski
ilość stron: 44
W tym tomiku Ewa Szelburg – Zarembina (1899 – 1986) zaprasza nas w podróż po dziecięcej wyobraźni, jaką oferują 43 przepiękne wiersze, do których mam ogromny sentyment. Polska pisarka i działaczka społeczna była podczas wojny redaktorką konspiracyjną miesięcznika „W świetle dnia”. To z jej inicjatywy powstał w warszawie Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Za swą pracę, twórczość i osiągnięcia została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Orderem Uśmiechu, czy Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.
Owa autorka potrafiła wspaniale opisać każdą postać, przedmiot, osobę. Nawet zwykły deszcz nabiera w jej twórczości niezwykłego wymiaru. W tej pozycji znajdziecie licznych zwierzęcych bohaterów oraz moje ukochane jeszcze z lat dzieciństwa „Kasztany”. Dla maluchów szykujących się do przekroczenia przedszkolnego progu także znajdzie się specjalny utwór. Zajrzyjcie i zachwyćcie się.
Polecamy! Warto czytać dzieciom wiersze, nie tylko dlatego żeby obcowały z poezją. Rymowane dzieła niosą ze sobą ogrom wartości w rozwoju mowy i słuchu fonematycznego. To również cudowny trening kojarzenia i rozróżniania rymów. Zabawne i pouczające kompozycje znajdujące się na kartach serii „Poeci dla dzieci” idealnie odzwierciedlają dziecięce wyobrażenia. Ogromnym walorem są barwne i doskonale współgrające z tekstem ilustracje. Wartościowa i piękna seria, która będzie idealnym podarunkiem dla malucha i przedszkolaka.