Seria Młodzi Przyrodnicy. „Jesień w świecie przyrody” – Wydawnictwo WILGA

Seria „Młodzi przyrodnicy” od lat gości na moim blogu. Bardzo cenię ten mądry, popularnonaukowy cykl książek, wypełniony przystępną już dla kilkulatków wiedzą i świetnymi, realistycznymi zdjęciami.

Jesień powitaliśmy wspaniałą lekturą! To jedna z czterech części dotyczących polskiej przyrody podczas kolejnych pór roku. Książka bogata w liczne przyrodnicze „smaczki”, i kody QR, dzięki którymi wysłuchacie odgłosów zwierząt. Przeczytana od deski do deski już kilka razy, wędruje także z nami do lasu, żeby ułatwiać rozpoznawanie różnych gatunków drzew, grzybów, ptaków, czy owoców.

koszyk

Jesień to moja ulubiona pora roku! Choć dni stają się coraz krótsze, a słońce często chowa się za deszczowymi chmurami to radość wypełniają szeleszczące pod stopami kolorowe liście, czy wyprawy do lasu w poszukiwaniu grzybów. Wbrew pozorom to czas, gdzie w przyrodzie bardzo dużo się dzieje! Dojrzewają owoce, rozsiewają się nasiona, zwierzęta przygotowują się do zimy, wiele ptaków po odchowaniu piskląt zbiera się do odlotów, a liście sypią się z drzew.

Książka „Jesień w świecie przyrody” podpowie wam jak ciekawie i mądrze wsłuchać się w naturę. Poznacie liczne pomysły na to, by zbliżyć się do przyrody i lepiej ją poznać. Przyjrzycie się jesiennym kwiatom, wczesnojesiennym owadom, wybierzecie się na wrzosowiska i na wykopki! Pożegnacie ptaki odlatujące do ciepłych krajów, zobaczycie jak spiżarnię zapełniają zwierzęta, które nie zapadają w sen zimowy i poznacie jesienne owoce, zarówno te suche, soczyste, a nawet trujące. Młodzi czytelnicy dowiedzą się także w jaki sposób rośliny się rozsiewają, a uwierzcie mi – niektóre nasiona to niesamowici spryciarze! Poznacie ciekawostki o szyszkach, dowiecie się jak zasadzić drzewo, zobaczycie kto jest zimowym śpiochem, a kto w poszukiwaniu schronienia może zawędrować pod nasz dach. Dzieci znajdą odpowiedź na tak często zadawane pytania – dlaczego liście opadają z drzew, a niektóre drzewa i krzewy wcale ich nie gubią? Po lekturze tej książki bez problemu nauczycie się rozpoznawać liście, i grzyby, dowiedziecie się także, w jaki sposób owady przygotowują się do zimy, co kryje się w ściółce i jak jesień wygląda w jeziorze, czy w stawie. Wybierzecie się także na rykowisko, poznacie przelotnych gości, którzy u nas nie występują, ale których można zaobserwować podczas przelotów z północy, czy wschodu do cieplejszych rejonów. Przyjrzycie się również porostom, jesiennym gwiazdozbiorom, a nawet chcochołom.

W książce znajdziecie także wiele pomysłów na ciekawe wykorzystanie darów jesieni. Zachwycił mnie również przepis na szybką, rozgrzewającą zupę dyniową, a także pomysł na samodzielnie zrobiony deszczomierz, czy kukurydzianą kukiełkę!

Pięknie wydana, ciekawa, mądra, bardzo wartościowa! Świetna pozycja dla całej rodziny i wspaniała lekcja przyrody, podana w bardzo interesujący, przystępny sposób. Bardzo polecam.