Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Ach, kolejna perełka zagościła w naszej biblioteczce! Wydawnictwo Dwie Siostry przyzwyczaiło nas do wielkoformatowych, pięknie wydanych i mądrych książek, które zachwycają nie tylko najmłodszych. Tym razem delektowałam się z dziećmi podróżami po meandrach historii, przyrody i kultury, bowiem książka “Rzeki” zaprasza nas w rejs po 36 słynnych rzekach z 6 kontynentów.

 

 

Tekst i ilustracje przygotował Peter Goes, zaś przekładu na język polski dokonała Maja Porczyńska-Szarapa.

Książka skierowana jest do dzieci od około siódmego roku życia, zdecydowanie bez górnej granicy wieku. Na 76 stronach autor przedstawił rzeki, a także miejsca przez które one płyną oraz najważniejsze zdarzenia i postacie z nimi związane. Są mity i legendy, zwierzęta i rośliny, więc odkryjecie liczne opowieści o wodach, które są tak ważne dla naszej planety.

Nie sądziłam że temat wód można tak ciekawie zgłębić i ukazać je pod tak licznymi względami. Przygodę z książką zaczynamy od znaczenia rzek dla ludzkości. Kiedyś były drogami dla odkrywców, czy przeszkodami w czasie wojen, a teraz nadal odgrywają niezwykle istotne role. To one dają wodę pitną, z nich wyławiamy ryby i dzięki nim użyźniamy pola. To ich siła napędza maszyny do wytwarzania energii i dzięki nim jest życie.

Każda rozkładówka zachwyca niesamowitymi faktami, ciekawostkami i barwami. Poczynając od Europy, przepływamy kolejno przez Amerykę Północną i Południową, Azję, Afrykę, Australię i Oceanię. Dowiemy się kto według dawnych wierzeń zamieszkiwał Tamizę, gdzie swe źródło ma Łaba, jaka jest najdłuższa rzeka w Europie, a nawet gdzie stoi posąg Małej Syrenki ze słynnej baśni Andersena. Poznamy Ren i jego największe dopływy, Dunaj zauroczy nas nie tylko znanym walcem Straussa, a Wisła udowodni jak ważną rolę handlową odgrywała w XVI i XVII wieku. Nie zabrakło najbardziej znanej rzeki Francji, czy najdłuższej rzeki Włoch. Zobaczycie Jukon, Hudson i Missisipi. Jest także Kolorado i najcieplejsze miejsce na półkuli zachodniej, nie zabrakło słynnej Amazonki, Tygrysu, Eufratu, czy Gangesu.

Te i kolejne piękne krajobrazy znajdziecie na kartach książki, którą trzeba się niespiesznie delektować. To lektura na lata, na pokolenia, do oglądania, podziwiania i rozbudzania w dzieciach ciekawości. Grubszy, matowy papier przetrwa częste wertowania małych rączek. Bardzo podoba nam się to, że każda rozkładówka ma inne kolory i że w książce zachowany jest “spokój” mimo że tak wiele się w niej dzieje. Za każdym razem gdy po nią sięgamy odkrywamy coś nowego, zaskakującego, ważnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Bardzo polecamy! Jeżeli szukacie mądrych i pięknie wydanych pozycji dla swojego dziecka to koniecznie sięgnijcie po “Rzeki”. Nie uwierzycie jak wiele faktów skrywa książka, zaskoczy nawet dorosłych czytelników. To prawdziwa kopalnia wiedzy, przygotowana w niezwykle przystępny sposób. Uzupełni szkolną wiedzę i zachęci do podróży, bo któż nie chciałby zobaczyć tych pięknych zakątków świata na własne oczy?

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania dwie siostry logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *