„Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci” – Wydawnictwo PWN

Będąc mamą wielodzietną mam nie lada wyzwanie, polegające na poszukiwaniu mądrych i wartościowych zabaw dla dzieci. Szkoła i przedszkole wypełniają nasze codziennie dni, w których ważny jest także czas wolny, aby dzieci mogły się zwyczajnie ponudzić i wpaść na ciekawe pomysły. Każdego dnia wygospodarowujemy także chwilę na coś kreatywnego. Nadeszły wakacje, więc wolnego czasu mamy pod dostatkiem i z pewnością oprócz dużej ilości godzin spędzonych na świeżym powietrzu znajdziemy także czas na gimnastykę mózgu.

Bardzo zaintrygowała mnie książka „Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci” gdyż skierowana jest do czytelników w wieku 5-11 lat, czyli idealnie dla mojej trójki pociech. Poza tym ja, jako rodzic znalazłam tu ogromną dawkę podpowiedzi jak wspomóc swoje dzieci w zdobywaniu wiedzy i ćwiczeniu pamięci.

 

 

Autorką książki jest Anne Lene Johnsen, która specjalizuje się w zagadnieniach pracy mózgu, przyswajania wiedzy i rozwijania zdolności poznawczych. To także była prezes Mensa Oslo, która ma na swym koncie liczne artykuły na temat zdrowia psychicznego i efektywnego nauczania, jak również kilku książek poświęconych treningowi mózgu.

Pozycja wydana jest w twardej oprawie, na grubszym, matowym papierze i wypełniona jest licznymi, atrakcyjnie zilustrowanymi zadaniami. Te zabawne i mądre łamigłówki dla ciekawskich dzieciaków ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, a z języka norweskiego przełożyła je Justyna Czechowska.

Okładka głosi: „Strefa bez telefonu” i to z pewnością jest ważna kwestia. O ile moje dzieci jeszcze nie posiadają smartfonów, czy tabletów, o tyle ich rówieśnicy często siedzą z nosami w komórkach. Z nowymi technologiami nie wygramy, rodzice nie zabronią nagle dzieciom z nich korzystać, ale jest szansa na ograniczenie ekranów choć trochę, jeżeli będziemy dzieciom proponować tak atrakcyjne i wartościowe pozycje.

Na niespełna 170 stronach znajdziemy wprowadzenie do książki, 10 sprytnych pomysłów dla rodziców i aż 11 rozdziałów, pełnych ciekawostek. Lektura podpowie jak możemy nauczyć się myślenia, zdradzi czym jest inteligencja, do czego służy i jak ją wykorzystać. Bardzo spodobał mi się wątek, mówiący jak bardzo ważna jest wiara we własne dziecko! O tej kwestii często zapominamy. Ponadto znajdziemy także informacje o tym, dlaczego przyswajanie wiedzy jest tak ważne, na czym polega szyfrowanie, jak zachęcić dzieci do czytania i jak „zakumplować się” z matmą – okazuje się bowiem że to nauka dla każdego. Ponoć szkoła zabija w dzieciach kreatywność. To smutne, bo pamiętajmy, że to kwestia indywidualna, dlatego owa książka podpowiada jak zachować tę ważną dziecięcą kreatywność i ją rozwijać. Pod koniec znajdziemy także trening umysłu w zabawie i życiu codziennym, pożyteczne ćwiczenia poprawiające koncentrację i umiejętności uczenia się, oraz pożywienie jakie odgrywa wielką rolę dla naszego mózgu. Ważnym dodatkiem dla rodzica lub nauczyciela są 'problemy w nauce’ czyli diagnozy, które przysłaniają prawdziwe zdolności dziecka.

Wszystkie powyższe zagadnienia są uzupełnione o ćwiczenia stymulujące działanie obszarów mózgu, które odpowiadają za logiczne myślenie, analizowanie informacji, liczenie, czytanie, komunikowanie się, kreatywność. Autorka podaje także wskazówki dotyczące diety, ruchu, zabawek czy miejsca do pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

Niezwykle wartościowa i ważna lektura w biblioteczce starszego przedszkolaka i ucznia. Warto, aby rodzice zapoznali się z nią w pierwszej kolejności, bo otwiera ona oczy na wiele aspektów, o jakich dotąd wielu z Was z pewnością nie miało pojęcia. To prawdziwa kopalnia wiedzy, przekazana w przystępny i jasny sposób. Lektura dla małych czytelników i rodziców, którzy chcą rozpoznać indywidualny potencjał swojego dziecka i wspomóc jego dojrzewanie intelektualne. Bardzo polecamy!

Znalezione obrazy dla zapytania pwn logo

3 thoughts on “„Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci” – Wydawnictwo PWN

Dodaj komentarz