„Puszcza. Opowieści karpackich buków” – Wydawnictwo LIBRA

Zapraszam Was dziś serdecznie na klimatyczny spacer po prastarej karpackiej puszczy.

Zachwyćcie się spokojem, szelestem liści, szumiącymi bukami, grzybowymi kręgami, limbami, jodłami, potężnymi niedźwiedziami, świecącymi dżdżownicami i całym mnóstwem skarbów, które kryją Karpaty. Przechowują one także ślady przeszłości i liczne tajemnice… Macie ochotę je odkryć i poznać bliżej miejsca, które koją, uspokajają, dają wytchnienie i z czułością zachwycają swoim pięknem?

Jola Richter – Magnuszewska przygotowała niezwykle poruszającą, delikatną opowieść, którą przeplatają wspaniałe, akwarelowe obrazy i mnóstwo wiedzy. Choć książka skierowana jest do dzieci, to zapewniam, że zachwycą się nią także dorośli. Każdy czytelnik znajdzie w niej wytchnienie, uważność, bliskość natury i doceni piękno przyrody, która potrafi bardzo zaskakiwać.

koszyk

„Puszcza. Opowieści karpackich buków” to nietuzinkowa lektura! Jest czymś znacznie więcej niż popularnonaukową pozycją o Karpatach. Tę książkę chłonie się wszystkimi zmysłami! Każde słowo jest wyważone i przemyślane. Piękny język opowieści przeplata się z solidną porcją wiedzy i cennych przemyśleń o życiu, które często wciąga nas w wir betonowego, głośnego szarego, pędzącego świata, ignorując cuda jakie dzieją się w puszczy.

My tej książki nie czytaliśmy, my się nią delektowaliśmy. Powolnie, strona po stronie odkrywaliśmy to, co sprezentowała nam natura! Misternie splecione korzenie drzew, pęknięcia kory, w której zapisane są wszystkie przeżycia, gałęzie sięgające chmur – zielona brać ma nam wiele do powiedzenia! Poznaliśmy żbiki, rysie, głuszce, jelenie, sarny, żubry, wilki, wiewiórki, sójki, myszy. Zachwyciły nas czujne, skryte i gibkie łasice, zadziwiły popielice szare i wprawiły w osłupienie najstarsze puszczańskie drzewa, które mogą dożyć nawet 1300 lat!

Jesteście ciekawi w jaki sposób jodły chronią swoje dzieci? Kiedy na świat przychodzą młode niedźwiedziątka? Kto wczesną wiosną pierwszy budzi się do życia? Jak wygląda podróż roślin? Które iglaste drzewa nie mają szyszek? Jak rozmnażają się grzyby? Kto wilkom pomaga zdobywać pokarm? Czym skrzydlaci rezydenci odwdzięczają się za gościnę sędziwym jodłom? Dlaczego kopytni rzadko przywiązują się do jednego miejsce? Jakie prawa panują nad źródłami, potokami i bagnami? Czy śmierć jednego to życie innych?

Książka nie jest zbiorem suchych faktów, jest powieścią ubraną w piękno! Jola Richter – Magnuszewska przelała na papier całą swoją miłość i pasję do przyrody, na którą zerka przez okna swojej chaty. Autorka odwiedziła mnóstwo miejsc, parków narodowych, placówek naukowych i muzeów, korzystała z wiedzy i wskazówek merytorycznych wielu znakomitych fachowców. Wszystko po to, by obdarować nas wyjątkową lekturą o dzikiej przyrodzie, którą mamy na wyciągnięcie ręki!

Wspaniała, wartościowa pozycja. Polecam całym sercem dzieciom i dorosłym.

„Puszcza. Opowieści karpackich buków”

Tekst i ilustracje: Jola Richter – Magnuszewska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 52

Dla dzieci: 6+

ISBN: 9788368153132

Wydawnictwo LIBRA