„Przyjaciele na śmierć i życie” – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Czy książkę o samobójstwie można określić mianem wspaniałej? Z pewnością dziwnie to zabrzmi, ale TAK!

Dziś chciałam podzielić się z Wami wrażeniami o niezwykłej powieści, która na długo zostanie w moim sercu i która niesie ogromny, ważny i wartościowy przekaz dla młodzieży i dorosłych. Choć porusza trudny i bolesny temat, jakim jest samobójstwo, to uwierzcie mi – po lekturze tej powieści aż chce się żyć!

Książka „Przyjaciele na śmierć i życie” powinna być lekturą obowiązkową dla każdego nastolatka. Myślę, że będzie idealną pozycją dla młodzieży od około 12 lat, ale warto przeczytać ją wspólnie, rodzinnie, bo jestem pewna że rodzicom pomoże zrozumieć relacje między rówieśnikami i trudy z jakimi na co dzień mogą zmagać się ich pociechy.

To według mnie i mojego synka Janusza, z którym ją czytałam jedna z najlepszych książek tego roku! Zajmie ważne miejsce w naszej biblioteczce.

koszyk

Francis uważany był za dziwaka. Miał niecodzienną jak na chłopca pasję – od zawsze interesował się modą. Jego pokój wypełniały projekty strojów, narysowane piórkiem i tuszem, na stole stała maszyna do szycia i liczne bele tkanin. Na półce mieniła się cudowna kolekcja lalek, jakby ilustrowana historia mody ostatnich 50 lat! Chłopiec miał niebywały talent, ogromną pasję, ale był zamknięty w sobie, bo wśród rówieśników uważany był za innego.

Pewnego dnia spotkał Jessicę, a właściwie jej ducha, który jest widoczny tylko dla niego! Zaprzyjaźniają się, spędzają wspólnie czas, stają się sobie bliscy, oboje są szczęśliwi. Francis jest zachwycony przyjaciółką, która go rozumie i ceni, a Jessica cieszy się, że ktoś w końcu ją widzi! Wkrótce na ich drodze pojawiają się kolejne osoby, które również widzą ducha Jessiki… Zawiązują się wspaniałe relacje, wartościowe znajomości, ale w końcu pojawia się ciekawość. Nastolatki pragną się dowiedzieć w jaki sposób Jessica umarła… Okazuje się, że popełniła samobójstwo. Dlaczego?

Jesteście ciekawi co połączyło czwórkę nastolatków? Dlaczego Jessica pojawiła się właśnie w ich życiu i jaka misja na nią czekała? Koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Tę powieść czyta się jednym tchem, fabuła zaskakuje w każdym rozdziale, a finał niesie cudowne, ważne wsparcie. Takich książek nam potrzeba. Temat samobójstw nie jest lekki, ale w tej powieści ukazany jest tak mądrze, wspierająco i delikatnie, że z powodzeniem możecie podsunąć tę lekturę swoim nastolatkom. Bez względu na to, czy Wasze dziecko zmaga się z trudnymi relacjami, czy nie – podarujcie mu tę książkę.

Jest wyjątkowa! Bardzo polecam. To książka do zadań specjalnych. Jestem pewna, że Was zachwyci.

Książka została obsypana licznymi nagrodami i jestem pewna, że w Polsce również zostanie doceniona.

  • Bolton Children’s Festiwa (2017)
  • Southwark Book Award (2017)
  • Derbyshire Schools’ Book Award 2017
  • Leeds Book Award (2016)
  • Calderdale Book Award (2017)
  • Stockport Book Award (2016) – Best Teen Read

„Przyjaciele na śmierć i życie”

Tekst: Andrew Norris

Przekład: Anna Klingofer-Szostakowska

Ilustracja i projekt okładki: Agata Dudek / Acapulco Studio

Oprawa: twarda

Ilość stron: 128

Dla dzieci: 11+

Wydawnictwo Widnokrąg

Wydawnictwo Widnokrąg

Dodaj komentarz