Przygody Skrzata Zapałka – piękna i malownicza opowieść o wartości rodziny i przyjaźni.

Wybierając książki dla swoich dzieci kieruję się zawsze tym by każda historia która otwiera przed nami nową przygodę niosła także wartość i była tematem do dyskusji. Zwracam uwagę na ilustracje i jakość wydania. Dziś chciałam podzielić się z Wami powieścią, która spełnia wszelkie zasady jakie powinna mieć dobra i wartościowa książka dla dzieci, a do tego zawiera coś jeszcze – dużą ilość dodatków z głównymi bohaterami tej przejmującej, wzruszającej i bardzo optymistycznej powieści.

 

 

„Przygody Skrzata Zapałka” to pozycja autorstwa Jolanty Pochylskiej – Zeman, którą zilustrowała Monika Leosz. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poligraf, a wydana została w dużym formacie i w twardej oprawie. Na 56 stronach powieści skierowanej do dzieci w wieku około 4-8 lat znajdziemy ogromną lekcję życiowej mądrości ukazanej w prosty, zrozumiały i delikatny dla młodego czytelnika sposób.

Akcja rozgrywa się w Zielonej Dolinie, gdzie mieszkańcy muszę skrzętnie chronić się przed wielką ulewą. Myszka Miłka całymi wiadrami wynosi wodę z norki, wiewiórka Wioletta zaczytuje się w książce, a pani Jeżowa dzierg szalik na drutach dla swojego trzeciego malca. Tytułowy mały skrzat Zapałek siedzi skulony pod dębem i rozmyśla jak mógłby pomóc swoim towarzyszom. Ten niezwykle pogodny i zawsze uśmiechnięty bohater za każdym razem wywołuje uśmiech na twarzach każdego kto na niego zerka. Podczas ulewy postanawia się zdrzemnąć i w ten oto sposób ni stąd ni zowąd znajduje się w pewnym tajemniczym miejscu. To bardzo dziwna kraina, w której wszystko jest szare, bez wyrazu, bez koloru. Słońce, rośliny, a nawet ryś Rufii – nikt nie ma barw…

To niezwykłe miejsca charakteryzujące się teraz ponurością i smutkiem nie zawsze takie było! Wszystko zmieniło się ubiegłej jesieni, gdy nad spokojnym, radosnym lasem zawitała wielka, ciemna chmura, a za nią stado czarnych, kraczących wron. Ptaki te spędziły na polanie kilka dni, a kiedy wreszcie zdecydowały się odlecieć zrzuciły na krainę czarny pył, który okrył wszystko. Jednego wieczoru rośliny i zwierzęta zrobiły się czarno – szare. Zapanował smutek, jagody straciły smak, ptaki ucichły, kwiaty zwiędły.

Przerażony tą opowieścią skrzat Zapałek z miejsca postanowił zaradzić sytuacji. Wspomniał stare, ludowe przysłowie, mówiące, iż „Skrzaty po to są na świecie, aby innym żyło się lepiej” i powiedział że jest tylko jedna osoba na świecie, która może zaradzić całej sytuacji! Któż to taki? Niezwykły magik, czy najbliższa osoba? W jaki sposób Zapałek zdoła ziścić swój plan? Kogo jeszcze spotka na swojej drodze i czy zdoła pokonać przeciwności losu by odmienić straszny los ponurej krainy? Koniecznie sięgnijcie po tę ekscytującą, zagadkową, pełną wrażeń powieść, od której trudno się oderwać! Poznacie tu wielu wartościowych bohaterów. Naszym ulubieńcem stał się Czytałek, którego chatkę wypełniają książki. Bardzo się z nim identyfikujemy, bo wszak dzielimy wspólną pasję.

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książka ujęła mnie tym, że w ciepły, uroczy i wzruszający sposób pokazuje to co w życiu jest najważniejsze – rodzina i przyjaciele. Bez nich nasz byt byłby szary jak kraina pokryta pyłem. Autorka udowadnia jak wielką „moc” posiada mama i jak dużo znaczą dobre uczynki i pomoc drugiej osobie. Dobro zawsze powraca i to ze zdwojoną siłą. Warto pokazywać młodym czytelnikom jak ogromną mocą jest przyjaźń. Często w tych zabieganych, szybkich czasach skupiamy się na sobie i własnych potrzebach, a przecież zawsze obok znajdzie się ktoś komu słońce przysłoni dzień i kto potrzebuje pomocnej dłoni. Warto się rozglądać i szanować to że możemy komuś odmienić los. Bardzo zachęcam Was do sięgnięcia po tę lekturę. Dzięki niej świat staje się pełen kolorów!

 

 

Jestem pełna podziwu dla autorki książki! Oprócz wartościowej powieści stworzyła coś jeszcze – masę dodatków do książki, które będą wspaniałymi prezentami dla młodych czytelników. Klikając poniżej możecie zakupić nie tylko książkę z dedykacją od autorki, ale także piękne notesy, obrazy z głównymi bohaterami, a nawet koszulki i bluzy! Wszystko bardzo starannie wykonane, z dbałością o każdy detal. Koniecznie zajrzyjcie i skompletujcie prezent dla małego książkowego mola. Bardzo polecam.

 

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ Z DEDYKACJĄ I DODATKAMI

Znalezione obrazy dla zapytania strzałka w dół

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Przygody Skrzata Zapałka – piękna i malownicza opowieść o wartości rodziny i przyjaźni.

Dodaj komentarz