Programista Junior nr 1 – Magazyn o programowaniu i informatyce dla dzieci.

We wrześniu swoją premierę miał Programista Junior.  Jest to dwumiesięcznik, którego zadaniem jest wprowadzenie czytelnika w świat programowania. Z wielką przyjemnością jesteśmy partnerem magazynu i zapraszamy Was do jego lektury.

Magazyn dedykowany jest dla dzieci i młodzieży, ale jak twierdzą jego twórcy, mogą po niego sięgać również dorośli. Czy warto uczyć dzieci programowania? Zdecydowanie tak. Programowanie jest obecne wszędzie, a umiejętność programowania staje się na świecie tak podstawowa jak obsługa programów biurowych. Znajomość programowania buduje kompetencje, które pozwolą w przyszłości konkurować na globalnym rynku pracy.

Programista Junior liczy 120 stron wydrukowanych na dobrej jakości papierze. Artykuły są ilustrowane, zawierają wiele przykładów pozwalających lepiej zrozumieć opisywane tematy. Zawartość podzielona jest na kilka bloków tematycznych. Znajdziemy artykułu dotyczące podstaw informatyki, podstaw programowania, programowania gier, algorytmów oraz historii komputerów. Magazyn kończą artykuły dotyczące wydarzeń i edukacji oraz zabawny komiks pokazujący przygody Bita i Bajta – bohaterów z okładki. Ponadto Bit i Bajt towarzyszą nam w większości artykułów, opowiadając swoje ciekawostki z dziedziny informatyki i programowania.

Artykuły w Juniorze oznaczone są gwiazdkami wskazującymi na jeden z 4 poziomów trudności. W pierwszym numerze zdecydowana większość należy do kategorii jednogwiazdkowej. W kategorii tej znalazły się artykuły dotyczące m.in. programowania w świecie Minecraft oraz Roblox. Jedna gwiazdka to zgodnie z opisem, poziom łatwy na którym nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, by zrozumieć jego treść.

W tym numerze Juniora znajdziemy jednego trójgwiazdkowca – to pierwsza część Encyklopedi Pokemonów. Jest to projekt budowy aplikacji w technologii Angular, który zaczyna się od szczegółowego opisu instalacji i konfiguracji środowiska. Muszę przyznać, że temat zapowiada się interesująco…

Od czego możemy zacząć naszą przygodę z programowaniem? Wśród tych najprostszych artykułów z jedną gwiazdką znalazłem wskazówki jak graficznie programować Minecrafta. Podążając za opisem z Juniora, krok po kroku połączyłem Minecrafta z narzędziem Microsoft MakeCode, co zaowocowało stworzeniem mojego pierwszego kodu generującego deszcz kurczaków….

Podsumowując. Programista Junior to interesujący tytuł, który z pewnością znajdzie swoich fanów. Artykuły są ciekawe, szczegółowo pokazują sposób działania, przez co zachęcają do samodzielnego testowania przedstawionych scenariuszy. Temat programowania jest niezwykle obszerny, więc z pewnością nie zabraknie autorom pomysłów na nowe artykuły. Tymczasem – czekamy na kolejny numer, który pojawi się już w listopadzie.

Programista Junior
Programista Junior – okładka nr 1 (1/2019)

 

Programista Junior – spis treści

 

Programista Junior

 

Programista Junior – programowanie Minecrafta

 

 

Magazyn dostępny jest w księgarniach EMPIK

Możecie go zamówić także w prenumeracie tutaj:

koszyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.