Panna Jones i Książkowe Emporium – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Tej książki nie może przegapić żaden książkowy molik. To idealna propozycja dla wszystkich osób zakochanych w papierze i niebywałych opowieściach. Przygodowa opowieść spodoba się dzieciom w wieku około 6-10 lat i Wam drodzy rodzice oraz dziadkowie. Polecam ją bardzo do wspólnego, rodzinnego czytania. To niezwykle „wciągająca” opowieść, od której trudno się oderwać.

 

 

Historia tytułowej bohaterki wydaje się być szokująca. Otóż gdy dziewczynka zwana obecnie Znajdą Jones miała pięć lat jej rodzice pozostawili ją w księgarni. Odnalazł ją wówczas dziesięcioletni Michael Jones – syn właścicielki księgarni i umieścił w szafie na rzeczy znalezione. Netty – mama chłopca oczywiście podjęła szybkie kroki, żeby odnaleźć bliskich dziewczynki, jednak mimo trudu i zachodu jakie włożyła w to zadanie, po zgubę nikt się nie zgłosił. Mała wyszła z szafy i została w nowej familii, a imię Znajda pasowało do niej jak ulał. Cała trójka mieszkała odtąd razem w księgarni. Raz, z racji iż nie mieli innego miejsca, a dwa, bo bardzo ukochali sobie lokum wokół książek.

Gdy akcja w książce nabiera tempa Znajda ma już jedenaście lat, czyli od sześciu mieszka z Jonesami. Kocha ich bardzo mocno, jednak żeby być w pełni szczęśliwą brakuje jej czegoś ważnego, co ukrywa z powodzeniem przed bliskimi. Dziewczynka nie potrafi… czytać! Każdego wieczoru Netty sięga po egzemplarz książki dla siebie, syna i dziewczynki, jednak Znajda tylko udaje zaczytaną. Szybko uświadamia sobie jednak, iż czytanie to coś ogromnie pięknego, ważnego i wartościowego. Boi się bardzo, że gdy wyjawi swą tajemnicę zostanie wyrzucona na bruk, dlatego wciąż dusi to w sobie.

Księgarnia „Pod Białym Jeleniem” nie przynosiła kokosów. To kameralne miejsce kipiało od pięknych książek, ale borykało się z finansami. Pewnego dnia jednak odnalezione w gazecie ogłoszenie dało cień szansy na lepsze życie. Oto bowiem Albert H. Montgomery – właściciel najznamienitszej księgarni w Wielkiej Brytanii – ogłasza loterię, w której zwycięzca może wygrać jego Książkowe Emporium! Takiej szansy zaczytana rodzina nie mogła przegapić. To co czeka wygranych jest niewyobrażalne! Miejsce jest magiczne, zwariowane i wprost niesamowite. Książki nie są ustawione elegancko na regałach, a żeby do nich się dostać wystarczy przekręcić jedną z dźwigni i przenieść się do specjalnych sal. Każda z nich skrywa lektury o innej tematyce.

Szczęśliwi Jonesowie popadają w ogromną radość gdy to do nich uśmiecha się szczęście i otrzymują w posiadanie cudowną, londyńską księgarnię. Jednak sprawy nabierają zupełnie nieoczekiwanych akcji gdy okazuje się, że wszystko było tylko podstępem…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Niezwykła opowieść. Sylvia Bishop ma niesamowity dar i wspaniałe poczucie humoru. To kolejna książka tejże autorki, która urzekła mnie i dzieci. Czyta się ją jednym tchem, a duża, wyraźna czcionka zachęca dzieci do samodzielnej lektury. Uroku dodają liczne ilustracje Ashley King, które choć czarno-białe to w mistrzowski sposób oddają klimat opowieści.

Autorka zaprasza nas w magiczny świat książek, udowadniając jednocześnie, że nie można oceniać kogoś po pozorach. Pokazuje jak wielką moc ma czytanie i ile niesie satysfakcji. Warto sięgnąć po tę pozycję. Jedyny mały minus książki to kilka błędów, tzw. „literówek” które rzuciły się w moje oczy. Nie lubię takich „niespodzianek”.

 

 

Logo Zielona Sowa