„Pamiętniki Maddie” – Wydawnictwo WILGA

 

„Pamiętniki Maddie”

Maddie Ziegler

szkice: Dominika Krogulska-Nowicka

 

Bohaterką „Pamiętniki Maddie” jest prawdziwa postać, idolka nastolatek – Madison Nicole Ziegler. Maddie jest jednocześnie jej autorką, a książka zawiera elementy jej biografii. Ta 14-letnia dziewczyna jest tancerką, projektantką mody i aktorką. Swoją taneczną karierę rozpoczęła udziałem w show telewizyjnym „Dance Moms”. Wystąpiła też w teledyskach popularnej piosenkarki Sii. Ta właśnie napisała krótki wstęp do jej książki, w którym to opisuje jak poznała Maddie i podkreśla wyjątkowość, pracowitość, energię oraz jednocześnie skromność, wspaniałe wychowanie i bystrości tej wtedy 11 latki. Maddie nie marudzi, nie bywa niegrzeczna, nie pyskuje, bardzo ciężko pracuje na swój sukces, a jednocześnie ma świetne poczucie humoru, uwielbia dowcipy i nie zatraca swojego szaleństwa nastoletniego wieku. Jeszcze przed przeczytaniem z wielką ciekawością obejrzałam te teledyski i jestem naprawdę pod wrażeniem jej talentu – ten wspaniały taniec, gra aktorska, niesamowita twarz….Peruka jaką nosi nie pozwoliłaby mi na rozpoznanie jej i gdyby nie ta książka prawdopodobnie nigdy nie miałabym możliwości dowiedzieć się kto to jest Maddie i że to ona tańczy w teledyskach Sii.

Maddie pisze swój pamiętnik w bardzo konkretnym celu. Chce, aby ludzie poznali ją naprawdę taką jaką jest, a nie jaką kreują ją media, teledyski, czy też programy telewizyjne. Będąc sławną nastolatką dobrze wie, że ten obraz może odbiegać od rzeczywistości, a ona pragnie aby jej fani poznali jej „zwyczajność” – to, że lubi malować akwarelami, to że jak inne nastolatki ogląda „Plotkarę”, że czasami wcale nie chce jej się czesać włosów i wówczas na szybko związuje je w kucyk, że wierzy w drobne przesądy, czy też że nie wychodzi z domu bez użycia swoich ulubionych perfum o zapachu wanilii. Zdradza jeszcze parę innych swoich sekretów, ale ja ich już przed Wami nie odkryję, ale zachęcę do samodzielnego sprawdzenia. Książka Maddie ma też trochę formę poradnika. Radzi młodym dziewczynom jak i w co się ubierać, jak się malować do szkoły i jak na scenę – takie super „pogotowie modowe”.

 

 

 

 

 

 

koszyk

To wszystko z pewnością zachęci każdą nastolatkę do lektury tej książki, ale co może zachęcić rodzica do kupna „Pamiętników Maddie” swojej córce? Nie bójcie się drodzy rodzice, że po tej lekturze waszym pociechom „uderzy woda sodowa do głowy”, że zaczną myśleć tylko o strojeniu się, malowaniu, robieniu kariery. Otóż nie! Zapewniam Was, że zaczną naśladować Maddie, która na swoim przykładzie pokazuje, że trzeba wierzyć w marzenia, nie można się poddawać niepowodzeniem i należy uparcie dążyć do celu. Okazuje się, że ona nie umiała tak pięknie tańczyć, ale ćwiczyła, podnosiła się po każdym upadku i nadal ćwiczyła. Miłość do tańca pozwoliła jej walczyć i nie poddawać się. Maddie napisała tę książkę aby dodać młodym i nieśmiałym dziewczętom odwagi, aby mogły w siebie uwierzyć i zrealizować swoje pasje, bo przecież każdy ma jakiś talent i dar. Trzeba tylko w to uwierzyć i działać. Od nas zależy jak będzie wyglądało nasze życie. Maddie pokazuje, że warto próbować nowych rzeczy i rozwijać skrzydła. Że i te nieśmiałe i te przebojowe dziewczyny mogą podbić świat i osiągnąć wszystko o czym marzą.

W książce autorka uchyla również rąbek swojej największej intymności – często opowiada o swojej mamie i siostrze Mackenzie. Wspomina też o reszcie rodziny oraz przyjaciołach. Jej historie pokazują jak ważne są dla niej więzy rodzinne i że bez rodziny nie osiągnęłaby tego co ma. Pokazuje się czytelnikowi jako szalona, utalentowana i niezwykle optymistyczna 14-latka. Podkreśla, że warto cieszyć się z małych rzeczy i uczyć na błędach. Dzięki jej naturalności i szczerości każda nastolatka może zobaczyć w Maddie kawałek siebie i uwierzyć w jej przesłanie. Dlatego też „Pamiętnik Maddie” może być wielkim zaskoczeniem dla jej fanów. Nie każdy tak wyobraża sobie życie gwiazd.

Książka wydana przez wydawnictwo Wilga ma twardą oprawę. Na okładce jest zdjęcie pięknej i roześmianej Maddie co zdecydowanie zachęca, by zajrzeć do pamiętników. Na 240 stronach znajdziemy 10 rozdziałów, a każdy z nich opowiada inną historię. Rozdziały podzielone są na części tematyczne, związaną z jego tytułem oraz ciekawostki i opinie o autorce z punktu widzenia bliskich jej osób, czy też odpowiedzi Maddie na listy fanek. Grafika w środku to typowo dziewczęce kwiatki, motylki i serduszka. Minimalizm tworzy niezwykłą intymność tego pamiętnika. Sama często rysowałam takie ozdóbki w zeszytach więc absolutnie mnie to urzekło. Język, którym posługuje się Maddie to z jednej strony język typowej nastolatki (śmiech, dowcipne spostrzeżenia), ale z drugiej strony nie znajdziecie tu wulgaryzmów, czy słownictwa jakim w dzisiejszych czasach najczęściej posługują się nastolatkowie. Po młodzieżowemu powiedziałabym „pełna kulturka” ;). Dodatkową zaletą tej formy książki może być zachęta do pisania pamiętników. Ja pisałam i zawsze z wielkim sentymentem wracam do swoich wspomnień, na pewno te młode dziewczyny za kilka lat też będą to robić i cieszyć się, że „Pamiętniki Maddie” trafiły w ich ręce.

 

 

Podobny obraz

Dodaj komentarz