„Pajęczyna Charlotty” 4 tom kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Zapraszam do lektury 15-tomowej kolekcji literackich „pereł nieoczywistych” – książek mało znanych, niesłusznie zapomnianych lub całkiem nowych na naszym rynku książki dziecięcej.

Wśród autorów znajdą się m. in.  Astrid Lindgren, Václav Čtrvtek, Maurice Druon, Gianni Rodari i  E.B. White. Wszystkie książki Kolekcji są napisane lub tłumaczone wedle najlepszych standardów polszczyzny, dostosowane do wieku i wrażliwości dzieci. Mają rozwijać dobry smak, wrażliwość estetyczną,  poczucie humoru oraz przekazywać pozytywne wartości.

W Kolekcji znajdą się tytuły dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 13 lat.

Ilustracje do książek z Kolekcji CPCD wykonała Anita Głowińska.

Książki dostępne będą razem z tygodnikiem POLITYKA co dwa tygodnie w kioskach i salonach prasowych.

Całą Kolekcję można zamówić na stronie internetowej POLITYKI: www.sklep.polityka.pl/cpcd

TOM 4

Kolejne cudo!  Przepiękna, urocza, wzruszająca powieść dla dzieci od 6 roku życia –  „Pajęczyna Charlotty” której autorem jest Elwyn Brooks White – amerykański pisarz, znany nam wcześniej z książek „Stuart Malutki” i „Łabędzie nutki”. Pozycja jak wszystkie z serii wydana jest bardzo elegancko, w twardej oprawie i z tasiemką, służącą jako zakładka. Pięknie się prezentuje z poprzednimi tomami. W środku nie znajdziemy ilustracji i choć moje dzieci każdą przygodę z książką zaczynają od jej przekartkowania w celu sprawdzania czy są jakieś obrazki to tym razem mogę Wam powiedzieć jedno – one są w tej powieści zupełnie zbędne! Gdy tylko spojrzymy na wymowną okładkę, która zawiera wszystkich głównych bohaterów powieści, a następnie zaczniemy ją czytać, od razu pojawią się nam obrazy! Naprawdę! E.B.White posiadł niesamowity dar przekazywania malowniczych ilustracji za pomocą słów. Czułam to ja i widziałam to samo po swoich dzieciach, które zasłuchane przeżywały tę książkę oczami wyobraźni. Przeżywaliśmy ją wspólnie.

 

 

A cóż widzieliśmy przed oczyma czytając tę historię? Radość, sielankę, dozgonną przyjaźń, czasami strach, a w pewnej chwili nawet łzy… Akcja rozgrywa się w chlewiku, w którym nocą przychodzi na świat kilka prosiąt. Jedno z niech jest niestety bardzo słabe i małe, ale zostaje uratowane od śmierci przez ośmioletnią Franię. Dziewczynka nadaje jej imię Wiluś i kocha przyjaciela nad życie. Opiekuje się nim z czułością, aż do momentu gdy prosiaczek zostaje odchowany i decyzją ojca sprzedany wujowi. Na szczęście jest niedaleko, więc jego mała wybawczyni codziennie spędza czas w stodole u boku Wilusia. Miejsce to tętni życiem, wiejskim, przyjemnym spokojnym życiem. Prosiaczek ma tam spore towarzystwo, lecz jedną bardzo bliską sercu przyjaciółkę – Charlottę – pająka! Choć z początku boi się wyplatającego pajęczyny stworzenia to szybko zmienia zdanie, bo to postać malutka, ale z ogromnym sercem. Jak się okazuje drzemie w niej wielka moc, która odmienia zupełnie życie prosiaczka, mającego stać się ozdobą świątecznego stołu.

Opowieść naszpikowana jest emocjami i bardzo ważnymi życiowymi mądrościami, które możemy przełożyć na nasze, codzienne ludzkie życie. Pod przykładem rozmawiających zwierząt autor zawarł to o czym we współczesnym szybkim tempie codzienności wielu z nas może zapomnieć: co to znaczy przyjaźń, poświęcenie, nadzieja.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie bez powodu książka otrzymała znaczące nagrody i wyróżnienia. Dla nas jest niekwestionowanym arcydziełem. Wydana została po raz pierwszy w 1952 roku, a za 100 nadal będzie aktualna! Koniecznie zapoznajcie się z malutkim szarym pajączkiem, który ma nadzwyczajny dar i uroczą świnką kochającą spać na łajnie – ten duet rozśmieszy Was i wzruszy! Nam zakręciła się niejedna łza podczas tej lektury…

Pamiętajcie, że mimo iż jest to już CZWARTY TOM z Kolekcji to nadal wszystkie wydane do tej pory tytuły możecie szybko i wygodnie zamówić. Polecamy serdecznie – wartościowa i bardzo potrzebna książka.

 

 

Więcej informacji o kolekcji znajdziecie tutaj:

Znalezione obrazy dla zapytania cała polska czyta dzieciom

 

 

10 thoughts on “„Pajęczyna Charlotty” 4 tom kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.