„Odyseja” na motywach eposu Homera – Wydawnictwo Olesiejuk

Mity! Temat, który ostatnio powraca do nas w wielu tytułach. Dzieci złapały bakcyla do tego rodzaju opowieści już dawno, a to za sprawą pięknych wydań napisanych językiem zrozumiałym już dla sześciolatków. Dziś zapraszam do lektury książki „Odyseja” na podstawie eposu Homera z Wydawnictwa Olesiejuk. Jest to książka dużego formatu, w twardej, wypełnionej gąbką oprawie, zawierająca 80 stron. Ta fascynująca opowieść o najbardziej znanej literackiej podróży została wzbogacona magicznymi  ilustracjami włoskiej artystki Manueli Adreani. Trudno było nam się oderwać od tej pozycji. Bije od niej magią już od okładki, a wnętrze zachwyca z każdą kolejną kartą.

 

 

 

Oto historia Odyseusza błąkającego się po morzach, pragnącego wrócić do domu, na wyspę której był królem – Itakę. Marzył o tym, aby wziąć w ramiona swą żonę Penelopę i syna Telemacha. Wszyscy wojowie powrócili już z wojny trojańskiej do domu, a jedynie Odyseusz wciąż jeszcze żeglował ze swymi druhami. Bogowie chcieli mu pomóc, lecz nie wszyscy. Jedynie Posejdon – bóg mórz z zemsty chciał przeszkodzić greckiemu bohaterowi. Dzielnemu wojowi sprzyja na szczęście Atena, córka Zeusa. Odyseusz tym czasem przebywa na wyspie Ogygii, gdzie rozbił się jego okręt, a gdzie mieszka nimfa Kalispo, która zakochuje się w nim. Dzięki Atenie Zeus wysyła do Kalipso Hermesa, posłańca bogów olimpijskich, aby ten nakazał wypuścić Odyseusza w dalszą podróż. Ona sama zaś udaje się na Itakę, do syna Odyseusza, by pomóc mu zmierzyć się z niegodziwymi zalotnikami, którzy osaczyli jego matkę, czyhając na królewski tron. Dodaje mu otuchy, wlewa w serce nadzieję, że jego ojciec żyje i zachęca do pozbycia się niegodziwców, oraz wyruszenie w podróż w celu poszukania wieści o ojcu. Telemach udaje się nad brzeg morza, prosi bogów o opiekę nad wyprawą i wyrusza okrętem załadowanym zapasami w wielką podróż… Odyseusz tym czasem rozpoczyna walkę z wieloma przeciwnościami losu, Penelopa zaś utrzymuje zalotników z dala od siebie. Obiecała, że wybierze jednego z nich, gdy skończy tkać sukno. Jednakże, każdej nocy rozpruwa pracę z poprzedniego dnia i zaczyna ją na nowo…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przepiękny grecki epos, przypisywany Homerowi, oparty na antycznej ustnej tradycji epickiej spisany został przypuszczalnie w VIII wieku p.n.e. W tym pięknym wydaniu, które dziś Wam przedstawiam została ukazana wersja skrócona, dostosowana do potrzeb małych czytelników. Książkę czyta się z przyjemnością i jednym tchem. Bardzo wartka akcja, interesująco ukazane losy bohaterów, a do tego mityczne ilustracje sprawiają, że tę lekturę warto mieć w swojej biblioteczce. Nas urzekła ogromnie i mimo upływu tylu tysięcy lat historia pozostaje ponadczasowa. Jeżeli jesteście ciekawi jaki będzie dalszy los Odyseusza, co spotka go po drodze i z kim przyjdzie mu się zmierzyć, oraz czy dotrze w końcu do ukochanej żony? – sięgnijcie po „Odyseję”. Polecamy serdecznie.

 

Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

 

 

Dodaj komentarz