„O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek” Dreams

Dziś chciałam napisać Wam kilka słów o książce dla dzieci z Wydawnictwa Dreams, w sam raz dla maluchów w wieku od 3 lat. Wydaje mi się że jest to odpowiedni wiek na rozmowę o tym co najmłodsi obserwują wokół siebie, wśród swoich rówieśników i świata, który ich otacza. Asia Olejarczyk napisała świetną pozycję pt. „O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek” która w krótki, prosty i zwięzły sposób przedstawia małym czytelnikom zagadnienia związane z życiem, rodziną, płcią.

 

00

 

Ta bogato i pięknie ilustrowana książka podzielona jest na kilka działów. Pierwszy mówiący o dzieciach i dorosłych pokazuje różnice dotyczące koloru skóry i włosów. Mowa w nim także o tym, że dziewczynki gdy dorosną stają się kobietami, a chłopcy mężczyznami, oraz kto w naszym otoczeniu jest mężczyzną, a kto kobietą. Dzieci zobaczą, że długość włosów, czy rodzaj ubrania wcale nie decyduje o tym czy ktoś jest mężczyzną, czy kobietą. Drugi rozdział mówi o dziewczynkach i chłopcach, o tym jakie mogą mieć zainteresowania, czym lubią się bawić, jakie mogą mieć wspólne cechy. Trzeci dział to temat o czułości, przytulaniu, buziakach i o tym, że te czynności zarezerwowane są dla najbliższych i nie tylko dla dzieci, ale również ważna jest czułość wśród dorosłych. Następnym ważnym tematem jest nagość i intymność. Tu autorka pokazuje jak dużo wspólnego mają chłopcy i dziewczynki, a co ich różni. Zaznacza, też że intymne części ciała są bardzo wrażliwe i nikt prócz rodziców, czy lekarza nie ma prawa kazać ich dziecku pokazywać. Najmłodsi zobaczą także że warto jest dbać o intymność, nawet jak jest się już dorosłym. Ulubionym działem moich dzieci jest temat: skąd się biorą dzieci? Tu zobaczą jak rodzice muszą okazywać sobie dużo czułości i intymności, jak wygląda dzidziuś w brzuchu mamusi już od chwili poczęcia, gdy jest maleńką kropeczką, oraz gdy jest już gotowy aby pojawić się na świecie. Dowiedzą się ile trwa ciąża, oraz to, że mama musi pojechać do szpitala na kilka dni gdy rodzi się nowe życie. Książka kończy się miejscem na wpisanie własnego imienia, oraz możliwością narysowania siebie, czyli coś co dzieci lubią najbardziej.

Polecam serdecznie tę pozycję rodzicom, wychowawcom, a także nauczycielom w przedszkolu. Dzięki niej możemy podjąć z dziećmi wiele ważnych tematów, odpowiedzieć na masę pytań, które maluchy tak często zadają, uświadomić w wielu tematach uwzględniając wrażliwość, miłość i czułość. Jest to bardzo wartościowa pozycja i moje dzieci z chęcią do niej powracają. Znajdziecie tu niespełna 50 stron ważnych i ciekawych informacji.

 

 

02

03

04

05

06

07

08

 

Dodaj komentarz