Nauka przez zabawę – elementarze z ćwiczeniami.

Domowa edukacja – lepszy początek!

Drugi rok życia dziecka to często czas pierwszych kontaktów z rówieśnikami w żłobku, a później w przedszkolu. Przez pięć lat maluch przygotowuje się do edukacji szkolnej, rozwijając umiejętności społeczne, myślenie i małą motorykę. Chcąc jeszcze bardziej ułatwić dziecku start w szkole, warto skupić się na tych właśnie obszarach, doskonaląc je poprzez wspólną zabawę z dzieckiem, czytanie bajek i dostosowanych do wieku książeczek edukacyjnych.

Nie ma nic bardziej atrakcyjnego dla dziecka niż zabawa. Nie jest to wyłącznie sposób na przyjemne spędzenie czasu, bo właśnie bawiąc się maluch zdobywa wiele niezbędnych umiejętności. Zabawy tematyczne na przykład w dom czy sklep rozwijają wyobraźnię, pamięć i koncentrację oraz uczą, jak sobie radzić w grupie. Budowanie z klocków lub tworzenie ludzików z kasztanów to przykłady zabawy konstrukcyjnej, która kształtuje koordynację oko-ręka, wyobraźnię przestrzenną, planowanie i logiczne myślenie. O późniejszych sukcesach w szkole decyduje również sprawność palców i dłoni, czyli mała motoryka. Dziecko będzie z niej korzystało całe swoje życie, dlatego warto zadbać o jej rozwój poprzez rysowanie i malowanie różnymi przyborami, lepienie z plasteliny, a także inne czynności, w których precyzyjnie manipuluje się małymi przedmiotami, jak na przykład nawlekanie koralików na sznurek, wycinanki czy gry zręcznościowe.

Posiłkując się wiedzą pedagogów i nauczycieli rodzice mogą wspierać rozwój wszystkich obszarów mózgu dziecka. Wspólne czytanie książek jest w tym niezastąpione, ponieważ uczy jak działa świat, do czego służą przedmioty oraz relacji z nimi. Czytanie bajek i wierszyków wspiera też rozwój mowy i wyobraźni. Aby jeszcze bardziej zaangażować dziecko w proces nauki, można wybrać książeczki edukacyjne. Tematyka i poziom trudności jest w nich tak dostosowana, by maluch w danym wieku mógł z przyjemnością pogłębiać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności. Zadania typu porównywanie obrazków, szlaczki, labirynty, łączenie punktów czy wyszukiwanie szczegółów na ilustracjach, to dobry sposób na ćwiczenie różnych rodzajów myślenia oraz małej motoryki.

Seria wydawnictwa Bookolika pt.: „Wielka Akademia” to dobra pomoc w uzupełnianiu domowej edukacji malucha. Przygotowane dla maluchów Elementarze z ćwiczeniami są dostosowane do wieku dwu-, trzy-, cztero- i pięciolatka. Zadania w przyjemny sposób przekazują nową wiedzę, rozbudzając ciekawość dziecka, a wesołe i kolorowe ilustracje rozwijają wyobraźnię. Dołączone naklejki, a wśród nich złote puchary, którymi można zachęcać i nagradzać dziecko, choćby za podjęcie próby wykonania ćwiczenia, sprawią, że rozwiązywanie zadań będzie dla malucha doskonałą zabawą. Niech nauka stanie się przyjemnością, a twoje dziecko będzie szybko osiągało efekty i nie zabraknie mu motywacji na przyszłe szkolne lata.

Artykuł został przygotowany we współpracy z  https://bookolika.pl/ – Księgarnia dla dzieci /

Dodaj komentarz