„Na100latki, czyli jak przetrwać mając naście lat” – Wydawnictwo WILGA

Któż mógłby najlepiej napisać recenzję książki o nastolatkach, jak nie sama nastolatka? Misia ma 13 lat i tę książkę czytała z wielką radością i wypiekami, cytując mi co chwilę fragmenty i mówiąc: mamo! No sama musisz przeczytać! Ta książka jest świetna!

Przeczytałam jednym tchem i muszę przyznać Michaśce rację! To bardzo ważna, wartościowa i potrzebna książka. Każdy nastolatek oraz jego rodzic powinien po nią sięgnąć. Obowiązkowo.

Zapraszam Was dziś na recenzję Michasi 🙂

koszyk

Książka „Na100latki, czyli jak przetrwać mając naście lat” to bardzo przydatny przewodnik skierowany ku młodym ludziom. Porusza wiele tematów i problemów, z którymi mają do czynienia nastolatki! Rodzice również mogą po niego sięgnąć, pomoże to im dostać się do nastoletniego świata i odkryć, co kryje się pod czupryną ich dziecka.

Książka jest bardzo przystępnie i ciekawie napisana. Podzielona jest aż na osiemnaście części, a w każdej znajdziemy niezliczoną ilość wiedzy  dotyczącą emocji, dojrzewania, zagrożeń i problemów! Moim ulubionym działem jest ten dotyczący zachowania w „stadzie”. Każdy nastolatek ma kontakt z rówieśnikami. Autor poruszy tematy dotyczące przyjaźni, zachowania w towarzystwie, imprez i spotkań. Uświadomi nie tylko jak odpowiednio kontaktować się z rówieśnikami, ale nauczy nas kontaktu ze starszymi. Przydatny dział dotyczy także internetu. Jak wiadomo, internet w dzisiejszych czasach jest powszechnie użytkowany, zwłaszcza przez nastolatki. Autor nie zapomniał poruszyć tu także tego tematu. Młodzi ludzie odnajdą tu informacje dotyczące niezdrowych kontaktów w internecie, a także jak nie wpaść w uzależnienie i jak gospodarować swoim czasem. Ponadto uzupełnią swoją wiedzę dotyczącą także kultury. Szczególnie przydatne są porady jak uniknąć stracenia kieszonkowego właśnie w internecie czy jak zachować się w przypadku bycia ofiarą szantażu, hejtu.

Internet to tylko część nastoletniego życia, w poradniku nie zabrakło także krępujących tematów, takich jak dojrzewanie czy miłość. Ważnym zagadnieniem jest także dbanie o własną higienę i kulturę. Nie zabrakło również tematów popularnych wśród nastolatków, jak imprez, picia alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków. Marcin Przewoźniak poważnie zaangażował się, by uświadomić nam co czeka nas w dorosłym życiu. Cieszę się, że poruszył tematy dogadywania się z rodzicami, i zamiast prawić nam nudne pogadanki, ujął w zabawnej formie porady dotyczące obowiązków. Uświadamia także, że nie jesteśmy sami jeśli chodzi o choroby, które sieją postrach wśród nastolatków. Na wielką pochwałę zasługuje kreatywność autora! Między ciekawie napisanymi tekstami znajdziemy tutaj pojedyncze strony komiksów, rozmieszczonych po całej książce! Najlepsze jest jednak to, że bohaterami zostaliśmy my! I to właśnie my decydujemy, jak się potoczy akcja w komiksie, gdyż jest to ciekawa historia dotycząca właśnie nas. Wybierając, co zrobimy w danej sytuacji lub na co mamy akurat ochotę, przenosimy się na kolejne karty komiksu. Nie sposób się przy tym znudzić, gdyż historię możemy poprowadzić na ogromnie dużo sposobów. Spotkamy się tam zarówno z zabawnymi sytuacjami, poznamy zagrożenia jakie czekają na nas zarówno w internecie i w realu, jak i odbędziemy parę imprez czy spotkań z sympatią. Scenariuszy i zabaw jest ogrom! Ilustracje, jakie znajdziemy w książce nie są może kolorowe, ale potrafią ubarwić tekst: wprowadzają odrobinę dobrego humoru wśród porad, ciekawostek i informacji. Myślę, że młodzi ludzie chętnie zagłębią  się w lekturze, gdyż nie znajdziemy tu nudnych pogadanek, pustych porad czy typowego dla dorosłych wymądrzania. Książkę czyta się szybko, lekko, a dobry humor podczas lektury jest gwarantowany.

„Na100latki, czyli jak przetrwać mając naście lat” to idealny poradnik, który powinien trafić w  ręce zarówno młodszych i starszych nastolatków. Obowiązkowy przewodnik dla każdego na100latka. Bardzo polecam!

Michalina, lat 13

„Na100latki, czyli jak przetrwać mając naście lat”

Tekst: Marcin Przewoźniak

Ilustracje: Elka Grądziel

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 304

Dla dzieci: 11+

Wydawnictwo: WILGA

Wydawnictwo Wilga - Home | Facebook

One thought on “„Na100latki, czyli jak przetrwać mając naście lat” – Wydawnictwo WILGA

Dodaj komentarz