„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów” – Wydawnictwo BOSZ

Detektywistyczne zagadki to coś, co Staś kocha najbardziej!

Przeczytaliśmy już wiele książek, w których wraz z głównymi bohaterami główkowaliśmy nad rozwikłaniem sprawy, ale opowieści ze sztuką w roli głównej jeszcze nie mieliśmy okazji przeżyć! Kilka dni temu przeczytaliśmy sensacyjno – detektywistyczną powieść, zatytułowaną „Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bosz. Dużo w niej humoru i wiele zwrotów akcji, a jednocześnie jest piękną przygodą oswajającą najmłodszych z reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej. Ciekawe połączenie!

koszyk

Akcja książki rozgrywa się w Londynie. Tam właśnie podczas spaceru po parku mysz Tymoteusz spotkał po raz pierwszy w życiu jeża. Nosił on imię Fryderyk i tych dwoje szybko się ze sobą zaprzyjaźniło. Podczas jednego ze wspólnych spacerów zza krzaków dobiegły ich dziwne szepty… Dwoje ludzi rozmawiało nerwowo podniesionymi głosami, planując coś, o czym nikt nie mógł się dowiedzieć. Sprawa ogromnie zafascynowała Tymoteusza i Fryderyka, dlatego na drugi dzień ponownie wybrali się w to miejsce. Wśród pokrzyw, komarów i podmokłej trawy usłyszeli niecny plan kradzieży obrazu. Dwójka rzezimieszków chce wykorzystać czwartkowy bal w muzeum i wykraść cenny obraz, wkładając w ramę jego kopię…

Mysz i jeż nie potrafili przejść obojętnie wobec tych przerażających doniesień i od razu zaangażowali się w sprawę. Tymoteusz poprosił o pomoc dalekiego wuja, historyka sztuki i niezwykle dystyngowanego lorda, który z przejęciem zaangażował się w sprawę. Do pomocy włączył się także szczur, emerytowany szef Tajnej Policji Zwierzęcej. Kiedy z przerażeniem odkryli, że łupem złodziei ma paść znany na całym świecie obraz „Śmiejący się kawaler” Fransa Halsa postanowili, że zrobią wszystko, by akcja nie doszła do skutku!

Książka łączy w sobie wiele wartości, których zawsze szukam w powieściach dla najmłodszych. Znajdziecie tu dynamiczną fabułę, doskonały humor, wartkie dialogi, różnorodne charaktery i zagadkową historię, w którą autorka wplotła ciekawostki o jednym z najsłynniejszych obrazów w historii malarstwa zachodnioeuropejskiego. Warto zwrócić również uwagę na zachowane w jednej tonacji ilustracje, które przygotowała Joanna Gębal. Urzekły nas!

Polecamy serdecznie tę lekturę starszym przedszkolakom oraz dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, a najlepiej czytajcie całą rodziną! 🙂

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów”

Tekst: Dagmara Budzbon – Szymańska

Ilustracje: Joanna Gębal

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo: BOSZ

Dodaj komentarz