Mój inny dziadek – Wydawnictwo KINDERKULKA – patronat bloga

Bardzo cieszy mnie to że obecnie powstaje wiele ważnych i potrzebnych książek dla najmłodszych, pomagających dzieciom zrozumieć otaczający je świat. Jedną z takich wyjątkowych pozycji jest opowieść pt. „Mój inny dziadek” którą z wielką przyjemnością objęłam patronatem. Według mnie jest to obowiązkowa lektura i powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce. Historia o zmaganiach z demencją bardzo poruszyła moje dzieci. Zaczęły zadawać mi wiele pytań, dzięki czemu temat starości, chorób, niedołęstwa stał się dla nich o wiele jaśniejszy i z pewnością mniej trudny, mniej bolesny.

 

 

Autorem książki jest Rolf Barth, zaś ciepłe, pogodne i wymowne ilustracje przygotowała Daniela Bunge. Książkę na język polski przełożyła Grażyna Chamielec, a ukazała się ona nakładem wydawnictwa Kinderkulka.

Zosia ma siedem lat i chodzi do drugiej klasy. Mieszka z mamą, której w wychowaniu dziewczynki pomaga mieszkający nieopodal dziadek. Starszy pan jest elegancki, dystyngowany, pogodny. Zawsze ma zadbane mieszkanie i zawsze ma czas dla wnuczki. Do czasu… Pewnego dnia, po powrocie z wakacji Zosia nie poznaje swego dziadka. To ktoś zupełnie inny w jej oczach. Zaniedbany, nie rozpoznaje bliskich, niemiły dla otoczenia. Dziewczynka z początku jest przerażona, ale gdy mama zabiera ją na wizytę do lekarza wie że dziadek nigdy nie będzie już taki jak wcześniej. Inny nie znaczy jednak dla Zosi gorszy! Choć w ich życiu tak wiele się zmieniło to miłość do dziadka nigdy nie zgasła. Teraz to ona przejmuje stery i to ona zabiera go na spacery. Uczy wiązać krawat i pomaga w goleniu. Jak dawniej tak i dziś grywają w chińczyka i jak dawniej wciąż dobrze się bawią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

To poruszająca, dająca do myślenia i dodająca siły opowieść o tym,  jak piękna i ważna jest międzypokoleniowa przyjaźń. Choć z wiekiem mogą przytrafiać się choroby, choć nie zawsze można zapanować nad ciałem, choć pamięć może być zawodna to szacunek i miłość do chorej osoby zawsze powinna być priorytetem. Dzięki tej książce dzieci przekonają się co dzieje się z ludźmi dotkniętymi demencją, będą mogli oswoić się z ich dziwnymi z pozoru zachowaniami. Z pewnością łatwiej im będzie zrozumieć, że takich ludzi nie wolno się bać, ani ich odtrącać. Bardzo polecamy!

 

 

 

2 thoughts on “Mój inny dziadek – Wydawnictwo KINDERKULKA – patronat bloga

 • 23/09/2019 at 12:26
  Permalink

  Jakiś czas temu myślałam nad lekturą tego typu więc cieszę się, że po raz kolejny do Ciebie zajrzałam 🙂
  Zastanawiam się tylko czy dla 4 latka to będzie dobra pozycja czy może jednak za wcześnie?

  Ps: Też mam Stasia. 🙂

  • 23/09/2019 at 14:41
   Permalink

   O jak miło! Stasie to fajne chłopaki 🙂 Książka jest jasno i prosto opisana, ale wszystko zależy od dziecka. Myślę że rozczytany czterolatek zrozumie ją bez problemu. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz