Mikao i przyjaciele – Grzegorz Leoniak

Thomas Fuller powiedział kiedyś: „Przyjacielem jest nie ten, kto współczuje, lecz ten, kto pomaga”. To ważne i potrzebne słowa, które szczególnie w dzisiejszych, zabieganych czasach warto mieć zawsze w pamięci.

Taką czystą, prawdziwą, bezgraniczną przyjaźń znajdziecie w książce „Mikao i przyjaciele” autorstwa Grzegorza Leoniaka, z przepięknymi ilustracjami Emilii Kowalewskiej. Chwytająca za serce historia małej dziewczynki i jej niewidomego brata, szlachetny czyn stada alpak i wartościowy przekaz – tak dużo dobra płynie z tej książki.

 

koszyk

Wydawnictwo nileo

Liczba stron : 32

Okładka : twarda

Dla dzieci: 4+

 

Akcja książki rozgrywa się w Ameryce Południowej, w Peru. W wysokich górach mieszka alpaka imieniem Mikao, która przyjaźni się z dziewczynką – Alesą. Wspólnie spędzają radośnie czas podziwiając krajobrazy Andów i zachwycając się okolicznym ptactwem. Alesa ma tylko jedno zmartwienie… Bardzo chciałaby, aby jej brat mógł widzieć. Dziewczynka słyszała jak lekarz mówił jej mamie, że wzrok Gaelowi może przywrócić jedynie kosztowna operacja w szpitalu za granicą. Ludzie w wiosce są bardzo biedni, a ciężka praca jej rodziców na roli nie przynosi kokosów.

Mikao ma w głowie pewien plan! Postanawia zjednoczyć wszystkie alpaki i wspólnie z nimi oddać swą drogocenną, najdelikatniejszą na świecie wełnę rodzicom chorego chłopca, którzy zrobią z niej kolorowe ubrania i sprzedadzą na targu. Dzięki temu uzbierają pieniądze na leczenie.

Jak do tego dojdzie? Czy będzie szansa na spełnienie marzenia dziewczynki? Czy to przedsięwzięcie powiedzie się? Koniecznie sięgnijcie po książkę. Zachwyciła mnie jej treść, a zarazem brak moralizatorstwa. Jest ciepłą, wartościową opowieścią, z której już małe dziecko zrozumie płynący przekaz. Mali czytelnicy zobaczą jak niewiele potrzeba, by zrobić coś wielkiego i jak dużą moc ma zjednoczenie się w szczytnym celu.

Dodatkowym walorem są cudowne ilustracje młodej artystki, Emilii Kowalewskiej, które wypełniają każdą stronę. Dzieci oswoją się także z łagodnymi, przyjaznymi zwierzętami – alpakami i dowiedzą się o nich kilku ciekawych faktów.

Polecamy tę książkę całej rodzinie.

 

 

 

 

 

mikao.pl

One thought on “Mikao i przyjaciele – Grzegorz Leoniak

Dodaj komentarz