„Kajtek, uważaj!” – Jeniffer Berne

Dziś zapraszam Was do lektury pięknej książki autorstwa Jeniffer Berne, z cudownymi ilustracjami Keith Bendis. Ta książka nie jest zwykłą opowieścią. Jest historią pełną ciepła, wrażliwości, przyjaźni, zrozumienia, tolerancji, a także i strachu. Jest bajką terapeutyczną, gdyż niesie ważne przesłania. Przeczytacie ją jednym tchem i będziecie do niej wracać bardzo często, bo Kajtek to bardzo sympatyczna postać. Ale po kolei…

 

 

„Kajtek, uważaj!” to pozycja z wydawnictwa Prószyński Media, wydana została w twardej oprawie i zawiera 32 strony. Skierowana jest dla dzieci powyżej 4 roku życia i stała się ostatnio ulubioną pozycją moich starszaków. A dlaczego? To posłuchajcie.

 

Kajtek jest ogromnym miłośnikiem książek i pewnego dnia postanowił w zakątku biblioteki poczytać o swoich ulubionych smokach, jednak już po chwili zauważył że wziął książkę o fokach. Wszystko wydało mu się niewyraźne, nieczytelne, a na dodatek nie zauważył stojącego obok krzesełka i potknął się o nie. Pani bibliotekarka podsunęła ptaszkowi myśl że coś dzieje się z jego oczami, a to zainspirowało szpaka do poszukania w książkach wiadomości o tym temacie. Doczytał szybciutko o dalekowzroczności i postanowił wybrać się do okulisty w Leśnym Miasteczku. Odbył badanie u doktora, przymierzył i dopasował okulary, po czym z książką „Jak dbać o oczy” i pięknych niebieskich binoklach ruszył do domu. Bardzo dumny był z nowego nabytku i nie mógł doczekać się chwili gdy pokaże się kuzynom w nowym wydaniu, lecz tego co usłyszał od najbliższych nigdy się nie spodziewał… Wyśmiany, wyzwany od dziwaków ruszył przed siebie. Bardzo zabolały go te słowa, jednak przypomniał sobie że przecież Ben Franklin, Gandhi, czy John Lennon także nosili okulary. Nowa sytuacja bardzo dużo zmieniła w życiu codziennym Kajtka, zaczął dostrzegać dzięki nim wiele drobiazgów, o których wcześniej nie miał pojęcia. Wyruszył do lasu z książką o roślinach i nie zwracając uwagi na olbrzymi kamień potknął się o stertę gałęzi, niefortunnie wpadając w sam ich środek. Wystraszony szpak poprzez łzę dostrzegł promień słońca odbijający się w okularach, co sprawiło że przypomniał sobie opowieść o greckim uczonym i jego wynalazku. Postanowił wykorzystać okulary i wysłać do bliskich sygnał SOS. Szpaki dostrzegły sygnał świetlny i czym prędzej udały się do zagajnika. Były przerażone widokiem uwięzionego między olbrzymim kamieniem, a stertą gałęzi szpakiem i nie wiedziały jak mu pomóc. Na szczęście mądry ptak wszystko obmyślił i przedstawił plan działania. Po całej niemiłej przygodzie Kajtek na spokojnie opowiedział kuzynom o alfabecie Morse’a, Archimedesie i przeżyciach jakie go spotkały. Ptaki dostrzegły że okulary zdołały go uratować i wszystkie zapragnęły takowe nosić. Na drugi dzień całe stado poleciało na badania lekarskie i okazało się że spora część z nich miała nadwzroczność i potrzebuje okularów, zaś reszta została wyposażona w okulary przeciwsłoneczne, świetnie sprawdzające się na czas lotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cudownie napisana i zilustrowana powieść zachwyci dzieci i dorosłych. Książka uświadamia małych czytelników jak ważne znaczenie ma w życiu czytanie, które pomaga poznawać świat, rozwijać wyobraźnię, a nawet ratować życie. Do tego oswaja dzieci z wizytą u okulisty i pomaga pokonać ewentualny strach, czy niechęć przed noszeniem okularów. Książka została przetłumaczona na wiele języków, a jej twórczynie o okularach wiedzą wiele, bo same na co dzień je noszą. Polecam serdecznie tę pozycję i gwarantuję że radości z czytania będziecie mieć wiele!

 

 

 

7 thoughts on “„Kajtek, uważaj!” – Jeniffer Berne

Dodaj komentarz