„Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek” – Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Zapraszamy do kolejnej przygody z uroczym indywidualistą – szpakiem Kajtkiem. Głównego bohatera książek Jennifer Berne mieliśmy już okazję poznać w tytule „Kajtek, uważaj. Mały miłośnik książek zakłada okulary” o którym pisałam tutaj –> KLIK . Bardzo spodobała nam się historia o ptaszku, który musiał zmierzyć się z nową życiową sytuacją, dlatego teraz z ogromną chęcią i przyjemnością sięgnęliśmy po kolejny tytuł tej autorki.

Kajtek mieszka pod dachem starej stodoły. Tam również przyszedł na świat ze swym bardzo licznym rodzeństwem. Już od początku szpak wyróżniał się wśród rodziny. Gdy inni poznawali otoczenie wszystkimi zmysłami – Kajtek zanurzał się w… książkach! Kuzyni zajęci byli całymi dniami polowaniem na muszki, robaczki i mrówki, a nasz bohater poznawał litery, słowa, a w końcu całe zdania. Nawet nocą śnił o książkowych przygodach, wierszach i legendach. Pewnego dnia nadszedł czas na naukę latania. Szpaczki dzielnie stawiły się na tą ważną lekcję, zabrakło tylko Kajtka. Gdy jego kuzyni podjęli próby pikowania, wzlatywania i rysowania ósemek – on zaczytywał się w lokalnej bibliotece. Przeżywał równie ważne, wzruszające i ciekawe przygody. Niestety z czasem najbliżsi okrzyknęli go dziwakiem, kujonkiem i molem książkowym. Dla ptaszka takie określenia były bardzo przykre. Jedynie ukojenie w tych trudnych momentach dawała mu biblioteka, w której spędził całe lato. Gdy nastała jesień przyszedł też czas odlotu do ciepłych krajów. Wszyscy zachęcali wówczas Kajtka do ćwiczeń w lataniu, bo za kilka dni mieli wyruszyć w trasę. Szpak potwierdzał jedynie że o lataniu… czytał, ale sam nie potrafi. Zasmucił się bardzo gdy ujrzał na niebie wielki ptasi klucz. Siostry, bracia i kuzyni nie pozostali jednak obojętni na los książkowego fana i znaleźli sposób na to by wraz z nimi wzniósł się w górę. Nieco zawstydzony Kajtek leciał tak kilka dni i nocy, mijając poznane w książkach miejsca. Niestety w czasie lotu stado natrafiło na silny wiatr, który według tytułowego bohatera zwiastował huragan. Nikt prócz niego nie wiedział co to słowo oznacza.

W jaki sposób Kajtek uratował liczną rodzinę przed zagładą? Gdzie udało im się schronić i jak niepostrzeżenie szpaczek wzniósł się samodzielnie w górę? Nie zdradzę więcej zaskakującej fabuły, koniecznie odkryjcie sami treść tej wzruszającej opowieści.

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy wszystkim czytelnikom żądnym wartościowych i pięknie zilustrowanych historii. Książka niesie ważny przekaz. Przede wszystkim pokazuje że czytanie książek poszerza horyzonty, ułatwia życie i jest kopalnią wiedzy. Ponadto zaznacza, że nie można skupiać się tylko na jednym, że ważna jest równowaga między pasją, a obowiązkami. Mali czytelnicy będę mieli także okazję przekonać się że szydzenie i wyśmiewanie innych nie jest dobrą życiową drogą. Autorka zawarła tu również istotny fakt, który mówi że w rodzinie siła! Razem można osiągnąć wiele.

 

koszyk

 

 

One thought on “„Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek” – Wydawnictwo Prószyński i S-ka

  • 29/11/2018 at 18:53
    Permalink

    Bardzo ciekawa, wręcz wciągająca książka. Moja 3 letnia córka zakochała się w Kajtku. Posiadamy książki pożyczone z biblioteki ale chyba będziemy musieli kupić je do własnej biblioteczki. Czytamy je przynajmniej raz dziennie. Polecam.

Dodaj komentarz