„Jedynaczka” – Wydawnictwo MANDIOCA

Bardzo cenię nietuzinkowe, oryginalne powieści graficzne. Obraz może wyrażać więcej niż słowa…

Wraz z moją nastoletnią córką Michasią zachwyciłyśmy się niesamowitą niemą powieścią, którą z całego serca Wam polecamy. To małe dzieło sztuki!

Recenzję książki „Jedynaczka” przygotowała dziś Michalina. Zapraszam do lektury.

koszyk

Dziś z wielką radością chciałabym pokazać Wam niezwykle zachęcającą, intrygującą i obowiązkową powieść nie tylko dla entuzjastów ilustrowanych książek dla dzieci, czy komiksów.

Twórczynią nadzwyczajnej historii, zatytułowanej „Jedynaczka”, ukazanej w rysunkach jest Guo Jing – utalentowana malarka, ilustratorka oraz autorka pozycji obrazkowych. Posiada niezwykły dar przekazywania emocji oraz specyficznych uczuć jedynie za pomocą obrazów. Jing otrzymała szereg nagród i wyróżnień oraz została zwyciężczynią prestiżowych konkursów, między innymi „The New York Times Best Illustrated Children’s Book of 2015” czy „Publisheres Weekly Best Top Ten Children’s Book”.

Wróćmy jednak do naszej książki! Wydawnictwo Mandioca uraczyło nas wyjątkową lekturą, nie tylko ze względu na szeroką liczbę nagród, jakie jej przyznano. Komiks jest zupełnie niemy! Jednak niech ta informacja Was nie zniechęca – szata graficzna, jak i fabuła podbiją oraz zauroczą Wasze serca.

Główną bohaterką jest mała dziewczynka. Posiada kochających i troszczących się o nią rodziców, którzy niestety całe dnie pracują, by utrzymać rodzinę. Kiedy rodzice spieszyli się, a następnie wychodzili do pracy, Jedynaczka zostawała w domu zupełnie sama. Trochę poogląda telewizji, trochę posiedzi, pobawi się, poczyta… wszystko robi jednak w samotności. W pewnym momencie wpada na świetny pomysł odwiedzenia swojej ukochanej babuni. W podróż rusza sama, a rodzicom zostawia tylko krótką wiadomość. Szybko jednak zaczynają się pierwsze komplikacje – jadąc autobusem zasypia, a kolejka wywozi ją w dal… Gdy się budzi, pojazd jest zupełnie pusty.

Tymczasem zaniepokojeni rodzice odnajdują list swojej córeczki i pełni emocji ruszają na poszukiwania. Dziewczynka wsiąka jednak jak kamień w wodę. Samotnie przemierza zaśnieżony cichy las… Do czasu. Ma sporo szczęścia, gdyż na swojej drodze natrafia na przyjaciela.

Ach, nie mam sumienia zdradzać Wam dalszej fabuły. Jestem jednak pewna, że podobnie jak mnie, zauroczy Was postać głównej bohaterki, która dzięki mocy i przyjaźni przeżyje przygodę rodem z najpiękniejszych snów.

Mój zachwyt zaczął się już od okładki. Od razu wiedziałam, że będzie to specjalna lektura, która na długo zostanie w moim sercu. Duży wymiar książki i piękna szata graficzna to jednak nie wszystko, wnętrze bowiem skrywa jeszcze cudowniejszą, wzruszającą fabułę! Zobaczcie sami!


Komiksem delektujemy się strona po stronie, a to, ile ciepła wlała w moje serce jest niesamowite. Zdecydowanie przepiękna, wzruszająca, mądra i wartościowa opowieść. Niezwykła cisza nie jest tu wadą – a wspaniałym dopełnieniem historii i emocji.

Książka w bardzo przystępny sposób pokazuje, jaki wpływ na dziecko może stanowić samotność oraz w delikatny sposób ukazuje potrzebę empatii, wrażliwości oraz wspólnego spędzania czasu. W „Jedynaczce” autentyczne wydarzenia z dzieciństwa autorki łączą się z niebywałą fantazją.

Ach, a to zaledwie ułamek cudów, jakie skrywa ta fantazyjna perełka! Monochromatyczne kadry mają „to coś”, przez co od początku, aż po koniec nie oderwiecie się. Poczujecie skrzypiący pod stopami śnieg, delikatne, opadające na wasze ramiona płatki, wiatr rozwiewający włosy, miękkość chmur, lub usłyszycie subtelną melodię wieloryba skrytego wśród… chmur. A to wszystko bez wypowiedzenia nawet słowa!

Gorąco polecam! Książka zdecydowanie warta jest poświęcenia niejednego, rodzinnego popołudnia. Będzie idealnym pomysłem dla osób, które szukają pięknych, dopracowanych w najdrobniejszym szczególe książek. Jestem pewna, że jeszcze wiele razy do niej wrócę oraz mam nadzieję, że Guo Jing zachwyci nas jeszcze kiedyś swoją publikacją.

Michalina, lat 15

„Jedynaczka”

Scenariusz i rysunki: Guojing

Tłumaczenie posłowia: Sabina Kryk (Raraku)

Oprawa: twarda

Ilość stron: 112

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo MANDIOCA