„Inspektor Anton” – Wydawnictwo DRUGANOGA

Pamiętacie książkę „Beret i Kapot”? Przezabawna, porywająca i wciągająca seria o dwóch gangsterskich świnkach wzbogaciła się o nowy tom! Juhu, cieszymy się bardzo, bo w naszym domu nikt nie potrafi oprzeć się tym dwóm uroczym bohaterom.

koszyk

Pamiętacie Bereta i Kapota? Myślę, że Ci, którzy już mieli szansę poznać ten duet doskonale wiedzą o kim mowa! Mam wspaniałą wiadomość: dwa prosiaki, różniące się jedynie wzorkiem na swych czerwonych gatkach powracają ze zdwojoną siłą i nowymi, zwariowanymi pomysłami na kontynuację swojego przestępczego życia.

Tym, którzy nie mieli jeszcze szczęścia poznać naszych bohaterów wspomnę, że warto poznać tę dwójkę! Beret i Kapot to postacie, które uczynią prawdziwe cuda: oderwą od codziennej rutyny, pokonają nudę, a nawet zmuszą dzieci do samodzielnego czytania!

Choć łamanie prawa nie idzie im tak dobrze, jak pochłanianie wszystkiego, co wpadnie im w raciczki, świńscy przestępcy powalają swoją nieustępliwością. W życiu kierują się prostymi zasadami. Stronią od pracy, gustują w drogich kawiarniach i restauracjach, mają potworną słabość do słodyczy i talent do absurdalnych wybryków. W obliczu największego zagrożenia, czyli pustej lodówki zrobią wszystko: wyniosą sejf z gabinetu dyrektora szkoły podczas dnia sportu, umkną Czerwonemu Kapturkowi w drodze do babci, zorganizują napad na marmoladę, wyjedzą całą ciężarówkę arbuzów, obrabują bank używając pistoletów na wodę, spowodują wypadek na śnieżnym stoku… a przy okazji objadą świat wzdłuż i wszerz. Na nasze szczęście, przed prosim chaosem świat ochrania rasowy jamnik o policyjnym nosie i ponadprzeciętnej intuicji – Inspektor Anton – który regularnie posyła skutych więźniów wprost do celi. Oczywiście do czasu aż znów z niego nie umkną…

„Inspektor Anton” to kontynuacja kultowej, zakręconej jak świński ogonek serii „Beret i Kapot”. Lekturze nie można odmówić wyjątkowości, przede wszystkim ze względu już na sam jej styl. Jednym z jej największych atutów jest potężna dawka humoru, która nawet największe występki prosiaków przemieni w prześmiewczą rozrywkę. Fabuły nie mąci zbyt silne moralizowanie, choć oczywiście kradzież ukazana jest negatywnie, to jednak liczy się zabawa, oderwanie czytelnika od otaczającego go świata i utrzymanie uśmiechu na ustach. Nim się obejrzycie, a sami zaczniecie kibicować Beretowi i Kapotowi w kolejnych przygodach!

To jednak nie koniec walorów książki – na szczególną uwagę zasługuje także jej wnętrze.  Genialnie stylizowane ilustracje autorstwa Damijan’a Stepančič’a aż lśnią od żywych kolorów. Prosty styl ilustracji dopełnia nieskomplikowana składnia językowa, której lektura będzie zrozumiała zarówno dla samodzielnie czytających, jak i tych młodszych czytelników.

Komiks oczywiście gorąco polecam, a do jego lektury zachęcam zwłaszcza w rodzinnym gronie. Liczę na to, że wydawnictwo Druganoga nie każe nam długo czekać na kolejny tom! Nie mogę doczekać się nowych przygód! Kto wie, co spotka ich następnym razem?

Michalina, lat 16

„Inspektor Anton”

Tekst: Majda Koren

Przekład: Marta Cmiel-Bażant

Ilustracje: Damijan Stepančič

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 5+

ISBN: 978-83-966940-6-5

Wydawnictwo DRUGANOGA

Dodaj komentarz