I masz to pod kontrolą – poradnik o zdrowiu psychicznym – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Kilka dni temu przeczytałam ze swoimi starszymi dziećmi bardzo ważną książkę. Ważną dla nich i dla mnie. Często dbamy o wygląd, o zdrowe odżywianie, o właściwą dawkę ruchu, ale równie często zapominamy o tym co najważniejsze – to co dzieje się w głowach naszych dzieci.

Jeżeli sięgniemy pamięcią do lat swojego dorastania to zapewne przypomną się nam trudy, obawy, lęki, stresy które nas dopadały. Nie było łatwo o nich rozmawiać, często siedziały w nas, a my nie potrafiliśmy dać im ujścia. Teraz jako rodzice, dziadkowie, czy nauczyciele możemy wspierać dorastającą młodzież. Bardzo się cieszę, że powstał tak mądry, wartościowy, przystępnie napisany przewodnik.

„I masz to pod kontrolą” to książka o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. Powinien przeczytać ją każdy! Skierowana jest do dzieci od około 9 roku życia. Warto jednak sięgnąć po nią wspólnie z dzieckiem, czy nastolatkiem, aby pokazać i udowodnić młodemu człowiekowi że nie zostawiamy go samego z tym ważnym dla niego tematem.

koszyk

Autorką książki jest Anna Williamson, kwalifikowana terapeutka współpracująca z organizacją Childline i ambasadorka organizacji charytatywnej Mind. Temat doskonale zna „od podszewki” bowiem sama w młodym wieku miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Często dokuczały jej złe myśli i uczucia, które tłumiła w sobie długo, aż w końcu wybuchły z morzem łez i dopiero wtedy poszukała pomocy… Teraz Anna Williamson ma za sobą dekadę doświadczenia w pomaganiu młodym ludziom zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego.

Książka jest bardzo przystępnie i ciekawie napisana. Znajdziecie tu osiem rozdziałów, w których krok po kroku autorka przeprowadza nas przez ważne aspekty związane z uczuciami, emocjami i zachowaniami. Obala mity, wyjaśnia zagadnienia, np. czym jest lęk i jak na nas działa, podpowiada jak zachować się podczas ataku paniki. Udowadnia że wszystko jest do opanowania i trudne sytuacje można mieć pod kontrolą. Poznacie całą prawdę o depresji i czynnikach zwiększających ryzyko jej wystąpienia, a także dowiecie się jak skontrolować swój nastrój i jak zapanować nad depresją. Moim ulubionym rozdziałem jest ten o zwalczaniu zmartwień. O tym chyba mało kto wie, ale aby uniknąć zmartwień i narastającego stresu warto planować wszystko z wyprzedzeniem. Warto także nie stawiać sobie wygórowanych oczekiwań, tylko realistyczne cele. Zwalczać zmartwienia, zamiast się nimi zamartwiać. Jest tu sporo informacji o szkolnych stresach i egzaminacyjnym piekle, o irytujących czasami dorosłych, którzy chyba zapomnieli że też kiedyś byli w trudnym czasie dorastania, są także porady co robić gdy pojawia się stres i jak nauczyć się zarządzać naszym zdrowiem psychicznym.

Każdy rozdział jest na wagę złota, w każdym znajdziecie najważniejsze przesłania zebrane w pigułce. Autorka podkreśla jak istotne jest bycie sobą, podpowiada co zrobić gdy zawieramy nowe przyjaźnie a ktoś nas nie polubi, czy uzna że nie jesteśmy wystarczająco fajni. Młodzi ludzie znajdą tu wsparcie jeśli chodzi o lęk społeczny, dowiedzą się także jak zakończyć toksyczne przyjaźnie i znajomości.

Nie zabrakło także tych krępujących czasami tematów, dotyczących dojrzewania i zmieniania się ciała, pierwszych zauroczeń i seksualności oraz miłości. Ważnym zagadnieniem jest rozstanie rodziców, rozwód i to jak rozmawiać z dorosłymi, żeby słuchali i byli uważni w tych rozmowach. Nie zabrakło tematu śmierci i utraty bliskich, jest również ważne zagadnienie fobii i ich zwalczania. Cieszę że bardzo, że autorka zawarła na kartach książki także bezpieczeństwo w sieci i zwróciła uwagę na to jak być bezpiecznym online.

Każdy rozdział zawiera ważne podsumowanie, które utrwali i przyswoi zdobytą wiedzę, a pod koniec książki zawarto listę miejsc, w których można znaleźć pomoc. To bardzo pomocny przewodnik. Ze zdrowiem psychicznym wiąże się wiele nieporozumień, ale tego tematu nie można się bać, ani wstydzić. Wato mieć kontrolę nad zdrowiem psychicznym i warto ten temat potraktować z powagą i szacunkiem. Dbanie o duszę jest równie ważne jak dbanie o ciało. Bardzo polecam! Obowiązkowa lektura w każdym domu.

„I masz to pod kontrolą”

Tekst: Anna Williams

Ilustracje: Sophie Beer

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Oprawa: miękka

Ilość stron: 176

Wydawnictwo Zielona Sowa

Dla dzieci: 9-13 lat

Zielona Sowa

Dodaj komentarz