„I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne” – Wydawnictwo ESPE

Mam przyjemność patronować wspaniałej książce!

„I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne” autorstwa Piotra Mazurskiego, z ilustracjami Tymoteusza Macioszka to wspaniały zbiór siedmiu bajek, które w niezwykle ciekawy i przystępny sposób udowadniają, że zwyczajne, codzienne pytania dzieci mają bardzo dużo wspólnego z zagwozdkami, z którymi zmagali się wielcy myśliciele!

Na ponad 220 stronach znajdziecie historie wypełnione humorem i życiową fabułą, ale także poznacie słynnych filozofów: Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Kartezjusza, Wittgensteina, Aureliusza i Kanta.

koszyk

Każda opowieść porusza inne zagadnienie. Dzięki tematom przewodnim poznacie metodę Sokratesa, która przekonuje, że nie warto mówić innym co mają myśleć, lecza warto zadawać im pytania, by w ten sposób wydobyć prawdę z serca i umysłu rozmówcy. Platon objaśni Wam czym jest idea, Arystoteles przekona, że wszyscy ludzie z natury pragną wiedzy, a Marek Aureliusz zainspiruje refleksjami na temat tego, jak żyć mądrze. Urzekło nas także przesłanie Kartezjusza, głoszące, że „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”, zaś Kant dał nam do myślenia pisząc, że za każdym razem, gdy zastanawiamy się, czy postępujemy dobrze, powinniśmy zadać sobie jedno pytanie: czy zachowujemy się wobec innych tak, jak chcielibyśmy aby inni zachowywali się wobec nas.

Dzieci są bardzo ciekawe świata, a ich bystrość i odwaga w zadawaniu zaskakujących pytań potrafią wprawić w osłupienie nawet dorosłych. Ta książka będzie cennym przewodnikiem po świecie filozofii, ukazując także jak odróżniać dobro od zła. Historie będą wsparciem w kształtowaniu wartości moralnych, rozwijaniu wrażliwości i empatii. Bardzo polecam! To cenna pozycja w naszej biblioteczce i z pewnością będziemy do niej wracać.

„I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne”

Tekst: Piotr Mazurski

Ilustracje: Tymoteusz Macioszek

Ilość stron: 232

Oprawa: twarda

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo ESPE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.