Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON
Moje dzieci kochają sport i z chęcią uczestniczą w zawodach. Biegają, jeżdżą na rowerach, córka kocha także konie i ma pierwszy puchar z zawodów jeździeckich – była najmłodszą uczestniczką. Sport jest ważny, bo to nie tylko ruch i zdrowy tryb życia. To także duża dawka emocji, mierzenia się z własnymi słabościami, to czas euforii lub gorzkiej przegranej, ale przede wszystkim to piękna przygoda i lekcja pokory.
Kilka dni temu przeczytałam z dziećmi wspaniałe, niezwykłe i zupełnie nieprzewidywalne historie o dwudziestu polskich olimpijczykach. Ich perypetie dały nam do myślenia, a historie zafascynowały nie tylko dzieci. To bardzo ciekawa lektura dla całej rodziny. Dzięki tym opowieściom sport otworzył przed nami kolejne tematy do rozmów.
Jak to jest stanąć na podium? Przekonajcie się koniecznie!
„Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach”
Autor: Adam Szczepański
Ilustracje: Matteo Ciompallini
Oprawa: twarda
Ilość stron: 192
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Dla dzieci: 7+ i dla całej rodziny!
Książka jest dość obszerna, a czyta się ją jednym tchem. Na niespełna dwustu stronach znajdziecie historie zwykłych Polaków, którzy z pasji i miłości do sportu potrafili przezwyciężyć własne słabości. Stali się legendarnymi polskimi olimpijczykami, których odwaga, wytrwałość i spokój wpisały się na karty historii.
Janusz Kusociśnki i jego bieg w nowych, nieprzetestowanych, niewygodnych butach skończył się pokrwawionymi stopami i złotym medalem oraz nowym rekordem olimpijskim! Gdy zdjął buty, nikt nie mógł uwierzyć że dał on radę dokończyć wyścig, a co dopiero go wygrać!
Elżbieta Krzesińska i jej długi warkocz był powodem wstrzymania zawodów i gorących dyskusji, okazało się bowiem że jej skok w dal nie zapewnił jej jak z początku sądzono – drugiego miejsca, tylko dwunaste – a wszystko przez ów fryzurę! Jednak jej przygoda ze sportem trwała dalej i dzięki niemu zyskiwała nie tylko liczne medale, ale i nowe przyjaźnie, czasem kosztem wygranej.
Takich nietuzinkowych historii znajdziecie jeszcze więcej. Jerzy Kulej i zaskakujący plan trenera, Irena Szewińska i jej rekordy w zgarnianiu medali, Władysław Komar, Robert Korzeniowski, Szymon Kołecki, czy Otylia Jędrzejczak to tylko nieliczni z listy dwudziestki Herosów, którzy zasługują na uznanie i pamięć.
Bardzo wartościowa, ciekawa, inspirująca książka, która udowadnia że w życiu nie liczy się tylko forma, siła, wytrwałość, ale także serce, silna wola, poświęcenie i przyjaźń. Gorąco polecam! Czytajcie dzieciom i z dziećmi. To piękna lekcja historii i pokłon w stronę tych zwykłych – niezwykłych ludzi.