Hedwiga i lato ze Sznyclem – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Gdybym miała wymienić jedną z ukochanych serii książkowych moich dzieci to z pewnością byłaby wśród nich Hedwiga! Przeczytaliśmy niedawno trzeci tom przygód tej rezolutnej dziewczynki i po raz kolejny jestem pod wrażeniem twórczości szwedzkiej pisarki Fridy Nilsson. My książki tej autorki dosłownie pochłaniamy! One są tak prawdziwe, tak życiowe, tak naturalne, że wciąż chcemy więcej!  Nilsson otrzymała wiele międzynarodowych nagród za swoje książki, m.in. August Prize, German Youth Literature Prize czy Astrid Lindgren Prize.

 

koszyk

 

Tak jak wspomniałam to już trzeci tom przygód o Hedwidze. Każda część jest niezależna, więc możecie czytać je w dowolnej kolejności. Jeżeli macie ochotę to zostawiam Wam recenzję części pierwszej: „Hedwiga” i części drugiej: „Hedwiga i Maks Olof” , bo może jeszcze ich nie widzieliście, a takich książek nie można przegapić.

Dziewięcioletnia bohaterka mieszka w małym, czerwonym domku z rodzicami, psem, kotami oraz osłem. Akurat nadszedł czas wakacji i Hedwigę dopada nuda. Na szczęście na działkę obok przyjeżdża Stefan (zwany przez wszystkich Sznyclem) wraz ze swoim tatą i od tej pory nuda dziewczynki idzie w zapomnienie. Dzieci bardzo szybko się zaprzyjaźniają i wpadają na pewien plan, który jednak nagle się komplikuje i wywołuje liczne emocje. Czasem jest śmiech i radość, a czasem złość i kłótnie. Do tego wszystkiego dołącza choroba babci… Dziewczynce trudno jest zrozumieć dziwnie zachowującą się babcię, która uległa wylewowi. Później musi zmierzyć się z jej śmiercią.

Frida Nilsson jest mistrzynią budowania emocji. Potrafi tak dosadnie wczuć się w rolę dziecka i jego wrażliwość jak mało kto! Nie boi się trudnych tematów, dlatego ta książka aż kipi od ważnych wątków i życiowych prawd. Nie ma w niej za grosz moralizatorstwa.

Koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. My perypetie Hedwigi czytamy zawsze na głos, rodzinnie, bo choć autorka dotyka często trudnych i bolesnych tematów to ta książka wypełniona jest także humorem i radością, wszak takie jest właśnie życie – raz słoneczne i radosne, a raz pełne chmur i płaczu. Według mnie to obowiązkowa pozycja w każdej biblioteczce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania dwie siostry logo

2 thoughts on “Hedwiga i lato ze Sznyclem – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

 • 25/03/2021 at 10:26
  Permalink

  Dziękujemy Pani za tą recenzję, bo dzięki niej poznaliśmy Hedwigę. Na stałe zagościła w naszym domu i wniosła dużo radości i mnóstwo tematów do rozmów dot. niekoniecznie łatwych spraw. Pozdrawiamy serdecznie❤

  • 25/03/2021 at 20:12
   Permalink

   Dziękuję bardzo za te słowa! My pokochaliśmy Hedwigę całym sercem. Cieszę się bardzo, że w Państwa domu także ta dziewczynka się zadomowiła 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz