Głupi Funio – Wydawnictwo ADAMADA

Lubię książki nietuzinkowe, zabawne, niosące wartość, ale bez zbędnego dydaktyzmu. Sięgam wraz z dziećmi po takie, z których ja sama mogę wiele czerpać. Najbardziej jednak lubię książki do których moje dzieci chcą często powracać. Te które czytamy wielokrotnie są dowodem iż to najlepsze lektury w naszym domu. Jedną z takich pozycji jest wspaniała opowieść „Głupi Funio” którą przeczytaliśmy już wielokrotnie. Dzieci wciąż chcą powracać do przygód Funia, a ja uwielbiam nasze wspólne chwile z tym właśnie bohaterem.

 

 

Autorem powieści jest Jerzy Aleksander Wlazło, który zanim został pisarzem był dziennikarzem prasowym i radiowym. Ilustracje zaś przygotowała Grażyna Rigall. Jestem ogromną miłośniczką twórczości tejże artystki. Malarka, autorka ilustracji dla dzieci, graficzka oraz projektantka i twórczyni unikatowych lalek zachwyciła mnie po raz pierwszy swoimi obrazami w książce „Łopianowe pole” która otrzymała miano KSIĄŻKI ROKU 2017 Polskiej Sekcji IBBY, a do której zajrzeć możecie tutaj –> KLIK. To również wspaniała, obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego młodego czytelnika. Jeżeli jeszcze jej nie znacie to koniecznie nadróbcie zaległości.

„Głupi Funio” przyciągnął nas swoją okładką i tytułem. Zaintrygował szczególnie pierwszy człon – „głupi” który nie brzmi ładnie, grzecznie, ale tak smutnie, zagadkowo i tajemniczo. Co też może oznaczać ten przymiotnik? To nas bardzo ciekawiło i szybko znaleźliśmy odpowiedź w książce, którą dosłownie „pochłonęliśmy” na raz! Ogromnie wierzyliśmy że tytułowy bohater zasłuży jednak na inne imię.

W pewnej rodzinie żyje Plemię małych stworków, które sądzą że pomagają ludziom. Każde z nich słyszało jak dorośli wielokrotnie wołali że kromka chleba spada zawsze masłem do dołu, że szkło tłucze się na szczęście, a reklamy w telewizji zawsze są bardzo głośne. Dlatego ONI pomagają to wszystko spełniać! Jest bowiem Ślizgacz Maślacz, który dba o tę spadającą kromkę, jest Nuda Maruda, który odpowiada za fakt nudzenia się dzieci, jest Kryształowa Panienka specjalizująca się w tłuczeniu, jest Psuj Pospolity który pomaga dzieciom psuć zabawki. Jest ich jeszcze wielu, a wśród nich ten tytułowy – Głupi Funio, który umie jedynie ślizgać się na linijce… Z racji tego iż „nie pomaga” ludziom został nazwany właśnie Głupim, ale marzy ogromnie o tym by znaleźć swoje przeznaczenie i swój cel. Nie chce nosić takiego imienia, chce być potrzebny. Raz na jakiś czas wzywany jest przed oblicze starszyzny i dopytywany o to czy w końcu znalazł sobie jakieś zajęcie…

Dla Funia ta „pomoc” którą niosą jego kompanii jest trudna w zrozumieniu, bowiem tylko on czuje że te przysługi wcale nie czynią dobra. Co wydarzy się gdy pewnego dnia upuszczona przez tatą szklanka w ogóle się nie potłucze, a reklamy w telewizji nie będą głośno nadawane? A co z Funiem? Obieca że będzie starał się pomagać Psujowi w rozkręcaniu zabawek, ale czy podąży za innymi czy postawi na swoją intuicję? Jakie w końcu imię otrzyma? Co będzie jego rolą?

Koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Jest zabawna, choć porusza nie tylko śmieszne tematy, jest delikatna i dotyka wielu uczuć, ma ogromną moc i wzrusza. Stanie się z pewnością tematem do wielu rozmów z dziećmi i da wiele do myślenia dorosłym. Jedna z naszych ukochanych książkowych perełek. Polecamy!

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania adamada

3 thoughts on “Głupi Funio – Wydawnictwo ADAMADA

 • 02/01/2019 at 20:29
  Permalink

  Pozdrowienia od uśmiechniętego Funia 🙂

  Reply
  • 02/01/2019 at 21:59
   Permalink

   Dziękujemy! Funio to nasz ukochany literacki bohater 🙂 Nie ma dnia żeby dzieci o nim nie wspominały 😉 Bardzo dziękujemy za tak piękną i wartościową książkę.

   Reply
 • 02/01/2019 at 23:33
  Permalink

  Zuzia jeszcze nie czytała ale już wiele razy słyszała, że warto 🙂
  Już nie możemy doczekać się lektury.
  Pozdrawiamy

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.