„Galeria dzikich zwierząt. Południe” – Dieter Braun

Książek o zwierzętach mamy w swojej domowej biblioteczce dziesiątki. Uwielbiamy wszelkie publikacje przyrodnicze, więc z ogromną chęcią zabraliśmy się do lektury książki „Galeria dzikich zwierząt. Południe” autorstwa Dietera Brauna z Wydawnictwa Egmont, z Serii Artystycznej – Art Egmont. Ta pozycja oczarowała nas od pierwszego wejrzenia.

 

img_0637

Już z samej niezwykle pomysłowej okładki, która po rozłożeniu zamienia się w przepiękny plakat, bije chęć zajrzenia do środka. A co znajdziecie w jej wnętrzu? Przede wszystkim duże, barwne, piękne ilustracje zwierząt zamieszkujących półkulę południową. Ale te ilustracje są zupełnie inne niż w większości dostępnych książek dla dzieci, gdyż mają swój charakterystyczny wyraz, styl typowy dla Dietera Brauna – znakomitego niemieckiego ilustratora. Autor przemierzył cały świat obserwując uważnie zwierzęta, których piękno w niesamowity sposób przeniósł na karty tej książki. Zwierzęta przedstawiane są tu w różnych sytuacjach: w ruchu, wśród zarośli, w wodzie, w lesie. Przeglądając stronę po stronie odnieśliśmy wrażenie jakbyśmy znajdowali się we wnętrzu niezwykłej przygody.

 

img_0619

 

img_0620

 

img_0621

 

img_0623

 

img_0624

 

img_0626

 

img_0627

 

img_0628

 

img_0629

 

img_0630

 

img_0631

 

img_0632

 

img_0633

 

Wśród fanów tej świetnej książki jest też nasza kicia 😉

A w tle plakat, który powstał po rozłożeniu okładki.

 

img_0636

 

Książka podzielona jest na 5 rozdziałów: Afryka, Ameryka Południowa, Azja, Australia, Antarktyda i opowiada o zwierzętach żyjących na każdym z tych kontynentów. Znajdziemy tu informacje jak one żyją, czym się odżywiają, jak wyglądają, jakie mają upodobania, jak się przed sobą chowają, czy jak się odnajdują. Bez wychodzenia z domu przeżyjemy eskapadę w tropikach i miejscach ściętych polarnym mrozem. Ileż to ciekawostek i mądrej wiedzy odkryjemy wraz z naszymi małymi czytelnikami. Wszystkie informacje zawarte są tu w krótki, zwięzły i interesujący sposób. Wybrano tu najważniejsze i najciekawsze wiadomości z życia fauny. Dowiecie się o tym, jak ratuje się struś w obliczu zagrożenia, co wpływa na długość grzywy u lwa, w czym hipopotamy świetnie sobie radzą, albo jak to jest, że szyja żyrafy może osiągnąć 3 metry długości, a zbudowana jest tylko z 7 kręgów – jak u człowieka. Moja 9 – letnia córka z zachwytem czytała mi wiadomości o gorylach i wypytywała czy wiem dlaczego ich sierść zmienia się z barwy czarnej na srebrzystą i kiedy to się dzieje? czy to, z jaką prędkością pędzą gepardy? lub który ze ssaków jest najbardziej kolorowym? Oprócz tych najpopularniejszych, znajdziecie również te mniej znane zwierzęta jak np.oryksa pręgobokiego, dikdika żwawego, czy piłodzioba czarnogardłego. Łącznie na ponad 140 stronach odkryjecie aż 88 charakterystyk zwierząt z półkuli południowej.

 

Polecam serdecznie to pięknie wydane kompendium. Jest ono w dużym formacie, twardej oprawie, na solidnym, grubym papierze. Z pewnością idealnie sprawdzi się dla dzieci już w wieku od 3 lat, zaś górnej granicy zdecydowanie nie ma. Moje dzieci są nią zauroczone, ciekawostki łatwo „wpadają” im do głowy i z pewnością zostaną tam na długo, bo do książki zaglądają non stop. Ilustracje inspirują do tworzenia własnych, dlatego ostatnio mam w domu kilku małych „artystów”. Z tej serii wypatrzyłam również  tytuł „Galeria dzikich zwierząt. Północ” który z pewnością również dołączymy do naszych zbiorów, bo widząc entuzjazm dzieci i swój własny, takimi pięknymi i wartościowymi książkami warto się otaczać.

 

Jeżeli szukacie ciekawego i nietuzinkowego prezentu dla małego czytelnika to z pewnością ten tytuł będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętajcie, że książka jest oprawiona dodatkowo w papierową okładkę, z której po rozłożeniu powstanie duży, bajeczny plakat. Wystarczy go oprawić i już macie piękną ozdobę dziecięcego pokoju. Jestem pewna że nie tylko dzieci, ale i dorośli zachwycą się tą lekturą. Polecamy.

 

 

 

 

2 thoughts on “„Galeria dzikich zwierząt. Południe” – Dieter Braun

  • 29/11/2016 at 22:28
   Permalink

   Tak, jest zupełnie inna niż wszystkie – dlatego tak nas zachwyciła 🙂 Ilustracje przepiękne.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.