Emocje. Niby nic, a jednak… – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Emocje to ostatnio bardzo często poruszany temat w dziecięcej literaturze. I dobrze! Gdy ja byłam dzieckiem nie było w książkach takich tematów, a przecież są one ważne i pomagają najmłodszym zrozumieć wiele zachowań. Ba! Nie tylko dzieciom pomagają, dzięki takim pozycjom dorośli też zupełnie inaczej spojrzą na zachowania swych pociech.

„Emocje. Niby nic, a jednak…”  to ciekawie przygotowana i bogato ilustrowana książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon. Doktor Catherine Dolto przygotowała zbiór ciekawych historii, dzięki którym dzieci zrozumieją siebie, a dorośli będą mogli praktykować rodzicielstwo uważności. Książka jest bardzo przystępnie i jasno napisana, zainteresuje już starsze przedszkolaki.

 

koszyk

 

 „Emocje. Niby nic, a jednak…”

Autorka: doktor Catherine Dolto i Colline Faure – Poiréego

Przełożyła: Agnieszka Abémonti – Świrniak

Ilustracje: Robin

Oprawa: twarda

Ilość stron: 112

Wiek: 5+

 

 

Książka będzie miała swoją premierę 25 marca. Francuska psycholożka Catherine Dolto przygotowała całą serię „Niby nic, a jednak…” a pierwszy tom dotyczy właśnie emocji.

Autorki odnoszą się do małego czytelnika w bardzo „prawdziwy” sposób, nie lukrując życia i sytuacji. Z szacunkiem i prostotą udowadniają skąd biorą się dziecięce – uważane często przez dorosłych za złe – zachowania. Uświadamiają, że kłamstwo może wynikać ze strachu, bicie nie musi oznaczać że jesteśmy niegrzeczni, a rzucanie się na podłogę może być oznaką przebodźcowania, czyli tego, że za dużo się wokół nas dzieje. Przyrównują emocje do fal i pokazują, że każda z nich wywołuje w nas coś wyjątkowego.

Myślałam że książka zainteresuje tylko mojego sześcioletniego synka Stasia, a tymczasem jego starszy brat Januszek był w niej równie zasłuchany i często powtarzał – „Widzisz mamo! Tak właśnie jest. Tak właśnie się czuję”. Dowiedzieliśmy się, że istnieje coś tak „dziwnego”  jak odczuwanie dwóch przeciwnych uczuć naraz. Zauważam to czasami u swoich dzieci i wiem już skąd się to bierze. Autorki wyjaśniają, że normalnym jest fakt, iż często przez emocje tracimy kontrolę nad swoimi czynami lub robimy, czy mówimy coś niedorzecznego.

W książce dzieci znajdą podpowiedzi co robić, by dać sobie pomóc w danej sytuacji, nawet gdy ogarnia je wstyd. Znajdziecie rozdział o emocjach związanych z radością i przyjemnością, strachem, złością. Dowiecie się również jak to jest z tym byciem grzecznym i niegrzecznym.

Pod koniec każdego opowiadania czeka na dzieci coś jeszcze! Catherine Dolto pojawia się tam pod postacią Dr Cat, która zwraca się do czytelnika, jakby siedziała z nim twarzą w twarz, w swoim gabinecie. Nazywa zjawiska, które tak bardzo poruszają dziecięcy świat i mówi, że „gdy się lepiej rozumie, to łatwiej stać się dużym”.

Bardzo wartościowa książka. Cenię ją za przystępność, jasność,  za to że jest taka „życiowa”. Powinno przeczytać ją każde dziecko, rodzic, nauczyciel. Znalazłam w niej wiele mądrości i będziemy do niej często wracać. Ach, jest i coś dla wrażliwych dzieci i ich opiekunów – „pamiętajcie, że bycie wrażliwym to wielka zaleta!” Polecam tę lekturę z całego serca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania znak emotikon

One thought on “Emocje. Niby nic, a jednak… – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

  • 24/03/2020 at 08:05
    Permalink

    Chętnie poznam to dzieło, nauczy mnie babcie, jak postępować z wrażliwymi wnukami, jak z nimi rozmawiać. Kiedyś inaczej nas wychowywano i inaczej my wychowywaliśmy dzieci. Szkoda, że nie znałam w moich młodych latach takich książek.

Dodaj komentarz