„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Hiszpania, Ole!” Tom 4

Michasia zaprasza dziś na recenzję świeżutkiego tomu o przygodach Emi, któremu z radością patronujemy!

koszyk

Halo, halo miłośnicy Emi! Mam dla Was świetne wieści. Tajny Klub Superdziewczyn (i oczywiście jednego Superchłopaka) wyrusza w kolejną, fascynującą podróż! Nie będziecie zawiedzeni – tym razem kierunkiem jest Hiszpania. Olé! Jesteście ciekawi, jakie perypetie, a nawet przygoda rodem z kryminałów przydarzy się tym razem paczce przyjaciół? 

Na początek jednak napomknę, że każdą historię można czytać niezależnie, bo nie są ze sobą mocno powiązane – dlatego jeśli fascynuje Cię morski, ciepły klimat i z wypiekami na twarzy czekasz na prawdziwą kryminalną zagadkę, nie bój się sięgnąć po „Emi”. Uwierzcie, nie jest to seria tylko dla dziewczyn.

Na samym wstępie otrzymujemy garść informacji, które przybliżą nam odrobinę charakter Hiszpanii. Słońce, zapach morza, tapas i flamenco… Zapowiada się nieziemska przygoda! Po zapoznaniu się z kilkoma ciekawostkami oraz podstawowymi zwrotami przenosimy się do docelowej historii, którą ze swojej perspektywy opowie nam sama przewodnicząca tajnego klubu: Stanisława Emilia Gacek, zwana Emi.

Nasza historia rozpoczyna się, gdy wymęczona Emi wraca z treningu siatkówki do domu. Kto by pomyślał, że początek zawiłych perypetii może wyglądać tak niewinnie? W domu witają ją egzotyczne zapachy… oraz nieźle schorowana mama, którą Emi zaskakuje wspaniałymi wieściami. Okazuje się, że część uczniów z międzynarodowej wymiany trafi do ich szkoły, a jedno z nich do ich domu. Nowi goście przybędą aż z Hiszpanii – i to właśnie oni zasieją w Tajnym Klubie ziarenko pożądania nowej przygody.

Tym razem (o dziwo!) wszyscy są zgodni co do kierunku podróży: Hiszpania! Długie, piaszczyste plaże skąpane w słońcu białe miasteczka w Andaluzji, rozległe gaje oliwne, stadiony piłkarskie, gorąca Malaga i co najważniejsze – hiszpańskie smakołyki. Wspaniałą literacką ucztę wzbogaca również zagadka kryminalna kradzieży jednego z najcenniejszych dzieł Picassa i podejrzany detektyw…

„Dookoła świata. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Hiszpania, Olé!” to napisany w stylu powieści wspaniały przewodnik po Hiszpanii. Zawsze marzyłam by wybrać się w tamtejsze upalne rejony – w dodatku z tak świetną i zgraną paczką przyjaciół. Przygodę o iście hiszpańskim klimacie przeczytałam bardzo szybko. Zachwycające zwroty w akcji (zwłaszcza te dotyczące kryminalnej misji), spora doza humoru, wrażeń i emocji a także fascynujący bohaterowie sprawiają, że lekturę czyta się prędko i nie sposób się od niej oderwać.

Warta uwagi jest także solidna dawka wiedzy dotyczącej kraju jaki odwiedzamy. Najpopularniejsze zabytki, potrawy, artyści, i wszystkie miejsca odwiedzicie z wypiekami na twarzy – nie ruszając się nawet z domu. Aniela, która wciela się w rolę przewodnika, zasypie nas garstką ciekawostek o których pojęcie mają nieliczni.

Zdarzenia, opisane z perspektywy nastolatki wydają się często wielce realistyczne. Najlepszy jednak jest swobodny dostęp do myśli głównej bohaterki, która dzieli się śmiesznymi, ale trafnymi uwagami i komentarzami. Do moich ulubionych należą spostrzeżenia dotyczące dorosłych, które często pokazują, że Ci wcale nie różnią się tak bardzo od dzieci jak myśleliśmy…

Oprócz mądrości, autorka przystępnie ukazuje nam cenne wartości, jakimi jest przyjaźń, szacunek, ciekawość świata. Warto sięgnąć także po cenne przesłanie, które płynie z tej historii.

W książce, oprócz powalającej dawki wiedzy, humoru i zwariowanych perypetii głównych bohaterów znajdziecie świetne ilustracje Magdaleny Babińskiej, które w najlepszy możliwy sposób cieszą oko podczas lektury i utrzymują wyjątkowy, hiszpański i wakacyjny klimat od początku po sam koniec.

Bardzo, bardzo polecam Wam lekturę tej książki! Spodoba się dzieciom, młodzieży, a nawet, w co nie wątpię, dorosłym. Zdecydowanie historia przypadnie do gustu tęskniącym za wakacjami, wszystkim kochającym słońce, morze, tapas i flamenco. Wzruszająca, ciepła i prześmieszna powieść dla całej rodziny. Jeszcze raz gorąco zachęcam do lektury i z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu z serii „Dookoła świata”. Jak myślicie, gdzie wybiorą się następnym razem?

Michalina, lat 15

„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Hiszpania, ole!” Tom 4

Tekst: Agnieszka Mielech

Ilustracje: Magdalena Babińska

Oprawa: zintegrowana

Ilość stron: 224

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo WILGA

Dodaj komentarz