„Ekonomia: odkrywam, rozumiem, działam” – Wydawnictwo LEVYZ

Finanse to jeden z ważniejszych tematów, o którym warto rozmawiać z dziećmi od najmłodszych lat. Choć słowo EKONOMIA brzmi dla najmłodszych tajemniczo i zagadkowo to warto pokazać je w prosty, przystępny i ciekawy sposób.

Wydawnictwo LEVYZ przygotowało bardzo ważną, bogatą w wiedzę lekturę, która jest cennym źródłem informacji. Doceniam ją bardzo za krótkie i zwięzłe fakty, ciekawostki, wskazówki, a nawet anegdoty, dzięki którym trudne pojęcia stają się bardziej przyjazne.

Pozycja ta jest bardzo przejrzyście przygotowana. Podzielono ją na pięć rozdziałów, które objaśnią czym są pieniądze, banki, ceny, przedsiębiorstwa i handel. Możecie z niej bardzo aktywnie korzystać, dlatego warto przygotować sobie także zeszyt w kratkę, długopis, linijkę i kalkulator.

koszyk

Czy wiecie, że słowo EKONOMIA wywodzi się z greckiego słowa oikonomia i oznacza… prowadzenie domu? Mnie to troszkę zaskoczyło, choć po chwili zdałam sobie sprawę, że przecież codzienne ogarnianie naszego dobytku działa na podobnych zasadach jak w wielkich instytucjach i przedsiębiorstwach. Dobrze zarządzany dom rośnie w siłę i bezpieczeństwo, podobnie jest z firmami, czy państwami.

Każdy z nas każdego dnia podejmuje decyzje ekonomiczne, czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale to od naszych decyzji tak wiele zależy. Mamy wpływ na dużą ilość obszarów w naszym życiu. Warto je lepiej poznać, by mądrzej nimi zarządzać.

Lektura ta jest cenną podróżą po świecie ekonomii, gdyż odsłania jej sekrety, pułapki i tajemnice. To także ważna lekcja historii. Odkryjecie oszustwa książąt i cesarzy, dowiecie się czym były Mosty Wymiany, a nawet odkryjcie dziwaczne banknoty, choćby te z tytoniu. Najmłodsi dowiedzą się także jak działają czeki, czy karta kredytowa i debetowa. Dużą przestrzeń poświęcono także na bankowość, która ma przecież starożytne korzenie i jest bardzo ciekawa. Interesuje Was dlaczego jest tak wiele banków, a może chcecie poznaje ich rodzaje, pochodzenie i działalność? O tym wszystkim także przeczytacie na kartach książki. Jest również o oszczędnościach, kontach w banku, pożyczkach, kredytach, giełdzie, akcjach, ryzyku, popycie, podaży, a nawet o tym jak powstaje cena, czym jest inflacja, przedsiębiorstwa, rewolucja przemysłowa, płace, czy strajki.

Ta solidna i konkretna porcja wiedzy nauczy dzieci „myśleć ekonomicznie”, a dodatkowo pobudzi kreatywność dzięki licznym aktywnościom i pomysłowym zadaniom. Pod koniec znajdziecie także słowniczek trudnych pojęć, dzięki którym fuzja, koniunktura, czy nić bezpieczeństwa nie będą już dla Was czarną magią.

Świetna propozycja dla całej rodziny! Jestem pewna, że skorzystają z niej nie tylko dzieci. Warto budować świadomość już od najmłodszych lat, warto wiedzieć więcej, dlatego uważam, że ta książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego kto chce żyć świadomie.

Bardzo polecam!

Dodaj komentarz