Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj – patronat bloga

Lubię wiersze dla dzieci. W nich skrywa się magia, lekkość, często abstrakcja. Ponadto gdy tylko przeczytamy wiersze, dzieci same chętnie zaczynają tworzyć i rymować. To dla mnie znak, że ten rodzaj literatury powinien znaleźć ważne miejsca w dziecięcej biblioteczce. Niedawno w naszym domu zagościła niepozorna, cieniutka, ale jakże zabawna i inspirująca książka autorstwa Krystyny Grys, o zagadkowym tytule „Dziwna Baba Jaga. Baju baj, zwierzęcy Raj”  którą z przyjemnością objęłam patronatem. Ta lektura udowadnia że nie warto poddawać się stereotypom, a ludzka wyobraźnia nie ma granic.

 

 

Na szesnastu stronach znajdziemy opowieść o Babie Jadze, która nie ma nic wspólnego z tą znaną, klasyczną postacią. Otóż, ta o której mowa w książce kupiła sobie lotnię by odwiedzać dzieci i opowiadać im bajki. Dom kobiety również zaskakuje, bowiem stojąca na dwóch kurzych nóżkach chatka posiada… windę! Jest nawet szczekający kot, czarny kruk i urocza biała sowa. Baba Jaga odwiedza maluchy i z chęcią częstuje je smakołykami. Ale gdy nadchodzi ranek dzieci budzą się i wszystko okazuje się snem.

W drugiej części autorka skupia się na zwierzętach. Chór ptaków i śpiew słowika zapraszają do lektury, a kolorowe zające i skrzydła rosnące drzewom znowu porywają dziecięcą wyobraźnię. Nam najbardziej spodobały się małpy jeżdżące na mydle, ale miłośnicy węży i słoni także znajdą coś dla siebie. W książce nie zabrakło również akcentu osobistego autorki, gdyż na samym końcu wspomina o swych czworonożnych przyjaciołach, biegających już po niebieskich łąkach. Dzięki temu możemy podjąć z dziećmi temat odchodzenia naszych małych towarzyszy życia, z którymi kiedyś przyjdzie nam się zmierzyć. Krystyna Grys zaznaczyła że są one już w lepszej, pełnej radości i kolorowych kwiatów bajce.

Książka udowadnia że warto spełniać swoje marzenia i przelewać słowa na papier. Krystyna Grys przygotowała urokliwą, pełną humoru lekturę dla najmłodszych, zapraszając dzieci w cudowny świat wierszy. Polecamy do wspólnego, rodzinnego czytania.

 

 

 

 

 

 

 

Książkę można zakupić w cenie 10 zł poprzez kontakt z autorką:

koszyk

 

Dodaj komentarz