„Czy to prawda, Ester?” Szwedzka seria książek dla dzieci – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Pamiętacie książkę „Jedyna taka Ester”, o której pisałam rok temu tutaj –> KLIK. Był to pierwszy tom fantastycznej szwedzkiej serii książek dla dzieci, który ukazał się nakładem wydawnictwa Widnokrąg.

Dziś z wielką radością chciałam podzielić się z Wami kolejnym tytułem! Bardzo mnie ucieszyła wieść na nowe przygody Signe i Ester. Takie dziewczynki, jak główne bohaterki serii możecie znaleźć w każdej szkole. Mają takie same przygody jakie miewają Wasze dzieci. Są także niezwykle prawdziwe, bowiem autor nie lukruje życia, pokazuje je dokładnie takim jakie jest, nawet jeśli czasem pojawia się strach, smutek, czy nietolerancja. Za to najbardziej cenię szwedzką literaturę dla dzieci – za jej autentyczność. Znajdziecie tu także dużo humoru, radości i to, co najcenniejsze – relacje.

„Czy to prawda, Ester?”

koszyk

Autorem książki jest tajemniczy szwedzki pisarz, który ukrywa się za pseudonimem Anton Bergman, natomiast ilustracje przygotowała Emma Adbåge – wielokrotnie nagradzana szwedzka ilustratorka i pisarka. Ilustruje książki i artykuły, projektuje okładki, plakaty oraz inne materiały graficzne. Zapewne znacie ją z kilku książek, które ukazały się w Polsce, np. “Dołek”, “Okropny rysunek!”, czy “Hurra, są Święta!”. Przekład na język polski przygotowała Marta Wallin, która na co dzień mieszka z Sztokholmie i zajmuje się programami integracyjnymi dla uchodźców.

Podczas zebrania samorządu klasowego rodzi się pomysł na szczytny cel – zbiórkę pieniędzy na pomoc dzieciom uchodźców. Zaplanowano pchli targ, z którego dochód przekazany zostanie na ten właśnie cel. Jednak Ester wpada na pewien pomysł… Namawia Signe by śpiewała w parku i zbierała datki, a także chodziła po domach sąsiadów i robiła to samo. Rodzice dziewczynki nie są jednak zadowoleni, uświadamiając jej, że jest to niczym żebranie. Kłopoty zaczynają się jednak wtedy, gdy Signe bez pytania zabiera na klasowy pchli targ rzeźbę, którą tata wygrał na loterii sztuki w pracy…

Książka pełna jest emocji! Znajdziecie tu wachlarz doznań: od euforii, radości, humoru, przez strach, lęk, złość, gniew, kłamstwo, a nawet przemoc. Są koleżeńskie relacje, ważny aspekt pomocy potrzebującym i jest coś jeszcze – zwrócenie uwagi na to, że zawsze musimy sami podejmować decyzje, nie ulegając wpływom innych.

Powieść przeczytacie jednym tchem! Wciąga od pierwszej, po ostatnią stronę, a duża i przejrzysta czcionka sprzyja początkującym czytelnikom.

Bardzo, bardzo polecam! Czytałam ją na głos całej rodzince i wszyscy byliśmy pod wrażeniem, jak wiele można zaczerpnąć z tej książki.

„Czy to prawda, Ester?”

Tekst: Anton Bergman

Przekład: Marta Wallin

Ilustracje: Emma Adbåge

Oprawa: twarda

Ilość stron: 128

Dla dzieci: 8+

Wydawnictwo: WIDNOKRĄG

Wydawnictwo Widnokrąg

One thought on “„Czy to prawda, Ester?” Szwedzka seria książek dla dzieci – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Dodaj komentarz