„Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie” – Wydawnictwo ALBUS

Wydawnictwo Albus po raz kolejny udowadnia, że nie boi się trudnych, a jednocześnie bardzo ważnych społecznie tematów. Niedawno polecałam Wam wartościową książkę poruszającą temat depresji, do której zajrzycie TUTAJ, a dziś chciałam podzielić się wrażeniami z kolejnej ważnej książki.

„Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie” autorstwa Agi Kacprzyk, z klimatycznymi ilustracjami Aleksandry Kucharskiej – Cybuch to opowieść o rozwodzie. Temat trudny, delikatny, dotykający wielu rodzin. Z rozstaniem często trudno radzą sobie dorośli, a co dopiero dziecko, któremu nagle załamuje się cały świat…

Autorce książki długo nie dawała spokoju myśl o tym, jak wytłumaczyć dzieciom, że rozwodzi się z mężem… Jak zapewnić je, że mimo rozstania rodziców miłość do dzieci wciąż będzie najsilniejsza na świecie?

koszyk

Pewnego poranka podczas śniadania rodzice Heli informują dziewczynkę, że się rozstają. Ta wiadomość spadła na dwunastolatkę tak nagle… Dlaczego już nie chcą być ze sobą? Czy to jej wina? Czy skoro przestali się kochać, to i jej już nie kochają?

Wiele myśli i emocji kotłuje się w głowie dziewczynki. Na osiedlu spotyka nagle dobrego znajomego. Odkąd pamięta Hektor zawsze mieszka tylko z mamą, a teraz i ona będzie krążyła między jednym domem, a drugim. Jak to będzie? Czemu tak się dzieje, skoro rodzice nawet się nie kłócili? Rozmowie dwójki przyjaciół przysłuchuje się starsza kobieta, która zabiera je do wyjątkowego Muzeum Miłości. Mogą wziąć udział w grze i przez chwilę stać się dorosłymi, z całym bagażem obowiązków, codzienności, wyzwań. To właśnie tu odkryją prawdę – dorośli nie są nieomylni, a dojrzałego kochania uczą się przez całe życie. Muzealne sale odkryją przed bohaterami wiele wspomnień, zarówno tych pięknych, czułych, bliskościowych, jak i tych trudnych, bolesnych.

Podróż ta ma w sobie ważny cel – to właśnie dzięki niej dzieci oswoją i zaakceptują nową sytuację, w której rodzice mieszkają osobno. Przekonają się także, że każde z nich ma prawo do szczęścia, mimo, że budowane jest na trudnych i bolących wspomnieniach. Może w tym całym nieszczęściu uda się Heli i Hektorowi uzyskać promyk szczęścia, o którym zawsze marzyli?

Książkę przeczytaliśmy jednym tchem! Warto by każdy rodzic poznał świat widziany z dziecięcej perspektywy. Dorośli tak szybko zapominają o swoim dzieciństwie i dlatego nie rozumieją dzieci, a dzieci nie potrafią zrozumieć reguł rządzących światem dorosłych.

Książka niesie wiele dobra, łagodności i ukojenia. Jej ważnym i pomocnym zadaniem jest przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci, wprowadzenie poczucia bezpieczeństwa. Główni bohaterowie pomagają młodym czytelnikom znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Dzieci mają możliwość przebycia z bohaterami całej drogi wyjścia z lęku i niepewności. Szczególnie dzieci wrażliwe, mające problemy z oswajaniem pewnych sytuacji warto wspomóc tą lekturą. Jestem pewna, że będzie ona cenną pomocą w wielu rodzinach.

Ważnym atutem jest także samo wydanie! Twarda oprawa, piękne ilustracje i doskonałej jakości matowy papier dodają jej szykowności.

Polecam całym sercem!

„Czasami szczęśliwi rodzice mieszkają oddzielnie”

Tekst: Aga Kacprzyk

Ilustracje: Aleksandra Kucharska – Cybuch

Oprawa: twarda

Ilość stron: 72

Dla dzieci: 5+

ISBN: 978-83-67085-11-3

Wydawnictwo ALBUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.