„Był sobie król… Poczet Piastów” Mariusz Wollny, Zuza Wollny + GRA karciana

Kilka miesięcy temu zawitała do nas książka niezwykła… Właściwie słowo „książka” to mało powiedziane! To jest istna księga, coś nadzwyczajnego, elegancko wydanego, a przede wszystkim bardzo wartościowego. Niech Was nie zmyli tytuł:  „Był sobie król… Poczet Piastów”  nie jest podręcznikiem do historii. To opowieści przygodowe o historii Polski, którą przeczytać powinien każdy! Pozycja skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a najlepiej do wspólnego, rodzinnego czytania.

 

 

Książka zachwyca już od okładki, na której widnieje piękna, wytłaczana korona i dużo barwnych ilustracji. Od razu można odnieść wrażenie, że będzie w niej aż kipiało od wrażeń.

Autorem dzieła jest Mariusz Wollny – polski pisarz, z wykształcenia etnograf, autor powieści, książek popularnonaukowych i opowiadań dla dzieci. Zilustrowała ją zaś córka autora – Zuza Wollny, która mówi o sobie:Jestem ilustratorką wychowaną na domowej bibliotece pełnej polskiej klasyki rysunku – Szancera, Butenki, Orłowskiej – Gabryś, Grabiańskiego, Stannego, Musierowicz, Rychlickiego i wielu innych. Wierzę, że każdy tekst wymaga innej oprawy graficznej, a rysunek ma wspierać wyobraźnię czytelnika. Każdy projekt ma więc inny charakter, za każdym razem na nowo szukam odpowiednich środków wyrazu.”  

Literackie opowiadanie o dziejach dawnej Polski ma ponad 340 stron i podzielone jest na 6 ksiąg. Są one przepełnione faktami historycznymi, legendami, ale także ciekawostkami i humorem jakich nie znajdziecie w podręczniku szkolnym. Tytuł ten jest pierwszym z trzytomowego cyklu i opowiada o przygodach pierwszych polskich władców – Piastów. Często są one okraszone awanturami, wybrykami i niewiarygodnymi zdarzeniami, które zdecydowanie warto poznać!

KSIĘGA PIERWSZA rozpoczyna się legendą o „Lechu, Czechu i Rusie” czyli o początkach polskiego plemienia, ponadto poznamy historię powstania Poznania, następców Lecha, dwunastu wojewodów, Kraka i Wandę, smoka wawelskiego, Leszka I, Leszka II i Leszka III, Popiela I, Popiela II i Piasta.

KSIĘGA DRUGA to głównie pierwsi piastowicze, czyli Ziemowit, Leszek i Ziemomysł, chrzest Polski, Bolesław I Chrobry, zjazd gnieźnieński i wiele innych.

KSIĘGA TRZECIA to przede wszystkim Mieszko II Lambert, miłe złego początki i spustoszenie Polski.

KSIĘGA CZWARTA uraczy nas Kazimierzem I Odnowicielem, Bolesławem II Śmiałym, albo Szczodrym, Władysławem I Hermanem, Bolesławem III Krzywoustym.

KSIĘGA PIĄTA informująca o rozbiciu, to mowa głównie o Władysławie II Wygnańcu, Bolesławie IV Kędzierzawym, Mieszku III Starym, Kazimierzu II Sprawiedliwym, Władysławie Laskonogim, Leszku Białym, Mieszku Plątonogim, Henryku I Brodatym, Henryku II Pobożnym, Bolesławie Łysym, Henryku IV Probus, czyli Prawym, Konradzie I Mazowieckim, Bolesławie V Wstydliwym i Leszku Czarnym.

KSIĘGA SZÓSTA, czyli zjednoczenie i jej główni bohaterowie: Przemysław II, Wacław II, Wacław III, Władysław I Łokietek, Kazimierz III Wielki.

Pozycja napisana jest niezwykle interesująco, gdyż odnieśliśmy wrażenie jakby sam autor znajdował się w centrum wydarzeń i zwyczajnie relacjonował nam co widzi. Daty? Nie znajdziecie ich tu wiele, są jedynie dodatkiem do opowieści, za to przeczytacie historie nadzwyczajne i nieprawdopodobne, a nawet odrzucone przez poważnych historyków i włożone między bajki. Lekkość z jaką przychodzi autorowi przekazywanie historycznych faktów jest naprawdę godna uwagi, a Jego ogromny humor dopełnia i  urozmaica opowiadania. Zdecydowanie ważnym uwagi walorem są ilustracje. Piękne, klimatyczne, baśniowe, wymowne i tak bardzo malownicze, że dzieci często sięgają po książkę dla tych obrazów właśnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Świetnym uzupełnieniem książki jest gra karciana – PIOTRUŚ KRÓLEWSKI. Piastowie

To rodzinna gra dla dwóch – do pięciu osób, historyczna wersja popularnego Czarnego Piotrusia, która składa się z 33 kart. Przedstawia sylwetki 15 władców Polski z dynastii Piastów (oraz na doczepkę Wacława II, króla polskiego i czeskiego z dynastii Przemyślidów), którym do pary należy dobrać charakterystyczne atrybuty. Tylko jedna postać nie ma pary – błazen Henryka Brodatego, Kwiatek, pełniący rolę Czarnego Piotrusia. Gra jest dwujęzyczna, polsko-angielska, i zawiera (także dwujęzyczny) opis – instrukcję. Doskonała rozrywka dla całej rodziny, a zarazem wprowadzenie w historię ojczystą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie polecamy! Gdyby tak właśnie wyglądały podręczniki do nauki historii w szkołach to wiedza zdecydowanie przyjemniej i łatwiej wchodziłaby do głowy. Książka będzie idealnym uzupełnieniem już poznanej historii, jak również doskonałym wstępem dla dzieci wkraczających w te tematy. Piękne, dopracowane w każdym szczególe wydanie będzie wartościowym i mądrym pomysłem na prezent i to nie tylko dla fana dawnych dziejów, ale dla każdego Polaka. My już nie możemy doczekać się drugiej części – „Był sobie król… Poczet Jagiellonów”. Mam nadzieję, że będzie równie zachwycająca. Poniżej możecie zerknąć jak będzie ona wyglądała.

 

 

Zapraszam na stronę autorską Mariusza Wollnego:

Skład Towarów u Kacpra Ryksa

 

11 thoughts on “„Był sobie król… Poczet Piastów” Mariusz Wollny, Zuza Wollny + GRA karciana

Dodaj komentarz