„Był sobie król… Poczet królów wybieranych cz.1” – Mariusz Wollny, Zuza Wollny

Książkami po które najczęściej sięgają moje starsze dzieci są te mówiące o historii Polski. Moi mali czytelnicy żywo interesują się zagadnieniami dawnych lat i nie przejdą obojętnie obok żadnej lektury w tym temacie. Już dwukrotnie pokazywałam na blogu książki z serii „Był sobie król” które zajmują w naszym domu szczególne miejsce. Dziś chciałam podzielić się z Wami kolejnym tomem niezwykłej publikacji.

„Był sobie król”  to to fascynujące lektury dla całej rodziny! Poniżej możecie zajrzeć do do dwóch pierwszych tomów:

 

„Był sobie król… Poczet Piastów”

„Był sobie król… Poczet Jagiellonów”

 

 

Najnowszy tom, podobnie jak poprzednie wydany jest przepięknie! Pod twardą oprawą skrywa się 256 stron bardzo ciekawie spisanych opowieści. Mariusz Wollny w mistrzowski, pełen emocji sposób przedstawił opowiadania o dziejach dawnej Polski. Nie jest to „zwykła” książka o historii, to bowiem pełna przygód i ciekawostek lektura, który zachwyci każdego! Czarują legendy, humor, a przede wszystkim nietuzinkowe ilustracje Zuzy Wollny. Malownicze, barwne, bijące emocjami. Prawdziwe dzieła sztuki.

Tym razem autor odkrywa przed nami trudną sytuację, która pojawiła się gdy bezpotomnie zmarł ostatni z Jagiellonów. Wówczas, po licznych sporach i debatach zdecydowano się na wolne elekcje, czyli wybieranie przez całą szlachtę nowego władcy po śmierci poprzednika. Było to rozwiązanie niespotykane nigdzie indziej, a z czasem okazało się wielce niefortunne. Za ich panowania skończył się nam Złoty Wiek i nadeszły burzliwe czasy, w których jedna awantura goniła drugą. Pierwszy obrany król (Francuz) głuchą nocą uciekł z Polski, drugi (Węgier) na głowę pobił cara Iwana Groźnego, ale bał się własnej żony i umykał przed nią w las, trzeci (Szwed) podczas eksperymentów alchemicznych wysadził w powietrze spory kawał zamku wawelskiego, czwarty (syn trzeciego) obiady jadał w łóżku, a piąty (brat czwartego) siedział we francuskim więzieniu za szpiegostwo na rzecz Hiszpanii.

Brzmi ciekawie? Takich „newsów” znajdziecie na kartach tej książki bardzo dużo, bo to nie jest zwyczajna lektura!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Bardzo, bardzo polecam tę publikację. To jedyna seria która w tak nietypowy, pełen ciekawostek sposób pokazuje historię Polski. To cykl tworzony z ogromną pasją i wielkim sercem.

Dodatkowo możecie także zakupić kalendarz z cudownymi ilustracjami Zuzy Wollny. Za każdym razem gdy patrzę na obrazy tej ilustratorki jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu i zdolności. Kalendarz będzie cieszył nasze oczy codziennie i przypominał jak doskonale się wspólnie bawiliśmy poznając historię Piastów, Jagiellonów i królów elekcyjnych.

Bardzo wartościowa lektura i wspaniały pomysł na prezent!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tutaj możecie zakupić wszystkie trzy tomy i kalendarz

Znalezione obrazy dla zapytania strzałka w dół

Skład Towarów u Kacpra Ryksa

2 thoughts on “„Był sobie król… Poczet królów wybieranych cz.1” – Mariusz Wollny, Zuza Wollny

Dodaj komentarz