Borek i legendarne początki Polski – Wydawnictwo TRIGLAV

Lubicie czytać z dziećmi legendy? My bardzo! Często sięgamy po te dawne, przekazywane od wieków podania, dzięki którym poznajemy historię. Kilka dni temu skończyłam czytać z dziećmi wspaniałą książkę, która przeniosła nas w czasy pierwszych Słowian. To jednak książka zupełnie inna niż wszystkie, wyróżnia się znacznie, bo czyta się ją jak trzymającą w napięciu powieść przygodową! Kilkunastoletni Borek i jego młodszy brat Oskar przenieśli się w przeszłość, a my razem z nimi mieliśmy okazję być świadkami narodzin Polski!

koszyk

Autorem książki jest Igor D. Górewicz, ogromny pasjonat literatury. Ma w swoim dorobku dziesiątki artykułów popularnonaukowych, naukowych i publicystycznych z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii słowiańskiej, historii idei, religioznawstwa, kultury i polityki. Każdego dnia otacza się książkami i z powodzeniem wydaje własne, jest autorem i wydawcą. Przede wszystkim jednak ma niebywałą wiedzę i wspaniały dar jej przekazywania. Książkę „Borek i legendarne początki Polski” przeczytaliśmy jednym tchem. Czuć w niej pasję i miłość do historii opisywanych w najstarszych polskich kronikach. Mam wrażenie, że autor nimi „żyje”!

Borek i Oskar niczym w tunelu czasoprzestrzennym przenieśli się do pradawnego boru, gdzie ukryci w gęstwinach przyglądali się plemieniu Lechitów. Ów ludzie podążali przed siebie, by stworzyć gród. Chłopców czekają pełne emocji i wrażeń spotkania z Lechem, Piastem, Rzepichą, Popielem, Krakiem i wieloma innymi bohaterami. Będą brać udział w bitwie pod Krakowem, czy ucieczką przed Smokiem Wawelskim.

Autor w bardzo ciekawy i przystępny sposób pokazuje różnice między postaciami historycznymi i legendarnymi oraz rozprawia się z tematem początków Polski. Opowieść utrzymana jest w rodzimej duchowości, bez odwołań do interpretacji chrześcijańskiej.

To zdecydowanie książka dla całej rodziny, warto czytać ją głośno i razem z dziećmi przeżywać kolejne przygody. Młodzi czytelnicy utożsamią się z głównymi bohaterami, braćmi – bo to ich rówieśnicy, fani Minecrafta i nowych technologii. Po tej lekturze każde dziecko chciałoby się przenieść w tak odległe czasy. Oskar nagrywał nawet krótkie filmiki z ich niezwykłej wyprawy, jesteście ciekawi co z nich wyniknie?

Bardzo polecam. Z radością przeniosłam się wraz z dziećmi do świata legend. Odbyliśmy ciekawą, emocjonującą podróż i Was również do niej zapraszamy. Rozgośćcie się w wygodnym fotelu, z ciepłym kocem, bliskimi Wam osobami i czytajcie! Och, żeby tak wyglądały szkolne podręczniki – marzenie!

„Borek i legendarne początki Polski”

Tekst: Igor D.Górewicz

Ilustracje: Katarzyna „gorewiczKa” Górewicz

Ilustracja na okładce: Aleksander Karcz

Oprawa: twarda

Ilość stron: 250

Dla dzieci: 8+

wydawnictwo-triglav

Dodaj komentarz