„Barwny świat motyli” książka + płyta CD – Katarzyna Bajerowicz

Dla wszystkich miłośników przyrody oraz pięknych i wartościowych książek dla dzieci mamy dziś coś specjalnego! „Barwny świat motyli” od Lasów Państwowych to malownicza wycieczka po świecie niezwykłych, uskrzydlonych owadów pokazana i opowiedziana w mistrzowski sposób przez znaną nam doskonale ilustratorkę i graficzkę Katarzynę Bajerowicz. Z ogromną radością sięgamy po każdy tytuł autorstwa pani Katarzyny. Uwielbiamy Jej „Sekretne życie ptaków” jak również nietypową pozycję „Drzewo” których karty często układamy i z których dowiadujemy się wielu przyrodniczych ciekawostek.

„Barwny świat motyli” to pozycja dużego formatu, w twardej oprawie i z masą przepięknych ilustracji! Całości dopełnia dołączona do książki płyta CD na której autorka z pasją opowiada o tych niewielkich, acz ważnych i potrzebnych stworzeniach. W tle słychać także dźwięki przyrody, więc oprócz tego że wiele możemy się z nagrania dowiedzieć to również przyjemnie podczas słuchania zrelaksować.

Fakty są zadziwiające –  co dziesiąte zwierzę na ziemi to motyl. W Polsce występuje ok. 150 gatunków motyli dziennych i ponad 3 tys. gatunków ciem. W tym atlasie mali czytelnicy i ich rodzice mają okazję poznać 24 gatunki najpopularniejszych okazów. Lekturę zaczynamy od jasno i przejrzyście zobrazowanego cyklu życia motyli, który wyjaśni dzieciom jak to się dzieje że z jajeczka powstaje taki piękny okaz. Następnie wkraczamy w niezwykle tajemniczy świat, w którym autorka zdradza wiele zagadek, jak choćby skąd biorą się wymalowane „oczy” na niektórych gatunkach, albo dlaczego pewne stworzenia przypominają zeschnięte liście, czy wyjaśnia zagadkę ćmy – kolibra!

Każdy gatunek opisany jest bardzo ciekawie i zwięźle. Najmłodsi będą mogli poznać rozpiętość skrzydeł każdego motyla, pokarmy jakie przyjmują te owady i miejsca gdzie można je spotkać. Ponadto każda z kart skrywa wiele niespodzianek, które wypatrzy tylko sokole oko! Warto strona po stronie wypatrywać i śledzić losy skrzydlatych przyjaciół, bo wówczas będziemy bardziej czujni podczas letnich spacerów i z pewnością spotkamy osobiście niejednego z nich.

 

 

Motyle kojarzą się z delikatnością i ulotnością – pazie, rusałki – już same nazwy na to wskazują. Myślimy jednak wtedy o postaciach doskonałych tych owadów. Inaczej sprawa wygląda z larwami, czyli gąsienicami, które zwykle są bardzo żarłoczne i z delikatnością mają niewiele wspólnego. W krótkim czasie muszą bowiem urosnąć, przepoczwarczyć się i zmienić w zupełnie inną postać, a do tego potrzeba energii. Poznacie więc w książce strzygonię choinówkę, czy barczatkę sosnówkę, których larwy są bardzo żarłoczne. Jedna gąsienica barczatki
w ciągu życia zjada około 1000 igieł. Wystarczy więc ok. 150 gąsienic, by korona 100 letniej sosny została ogołocona. Gąsienice rusałki admirała czy pokrzywnika ze smakiem zajadają parzące pokrzywy, dorosłe pokłonniki kamilla zaś gromadnie siadają na odchodach leśnych zwierząt, by czerpać z nich mikroelementy i wilgoć. Są takie motyle, które udają sowy, i takie, które część swojego życia spędzają w mrowiskach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

Serdecznie polecamy! Piękna lektura dla ciekawskich świata czytelników, którą chłonąć można wszystkimi zmysłami. Młodsze pociechy będą oglądać ją z zapałem, starsze z chęcią przeczytają wiele ciekawostek a dodatkowo wszyscy z chęcią będą wsłuchiwać się w opowiadania które pani Katarzyna przedstawia tak że z powodzeniem możemy czuć się jakbyśmy znajdowali się na łące. To także mądry pomysł na prezent.

 

Znaleziony obraz

One thought on “„Barwny świat motyli” książka + płyta CD – Katarzyna Bajerowicz

Dodaj komentarz