„Bambusowe Królestwo. Ocaleni z potopu” TOM 1 – Wydawnictwo NOWA BAŚŃ

Dziś mamy dla Was prawdziwe cudeńko!

Nakładem wydawnictwa Nowa Baśń ukazał się pierwszy tom serii „Bambusowe Królestwo” autorstwa Erin Hutner – autorki bestsellerowej serii „Wojownicy”. Seria opowiada o beztroskim i pełnym obfitości życiu pand, które nagle rozsypuje się na drobne kawałki, gdy krainę nawiedza straszna powódź. Miłośnicy książek Erin Hunter będą zachwyceni nową serią o bohaterskich pandach, ponieważ znajdą w niej wszystko (i dużo więcej), za co uwielbiają jej twórczość!

Dziś recenzję pierwszego tomu zatytułowanego „Ocaleni z potopu” przygotowała moja córka Michasia. Zapraszam do lektury!

koszyk

„Bambusowe królestwo. Ocaleni z potopu” to piękna, wartościowa książka i jednocześnie pierwszy tom najnowszej serii znanej autorki Erin Hunter. Jest to niezwykła powieść, rozgrywająca się w anielskich bambusowych lasach i nietkniętych stopą człowieka zaśnieżonych szczytach. Swawolne życie tamtejszych zwierząt dobiega jednak końca, ponieważ krainę nawiedza potworna powódź. Życie wielu zwierząt rozsypuje się na kawałki, kiedy są zmuszeni do opuszczenia ukochanych terytoriów i straty członków rodziny. Jednymi z takich zwierząt są starsze pandy, doskonale pamiętające tamten kataklizm. Jednak dla ich młodych potop nie oznacza końca świata, jest bowiem zapowiedzią nowego początku.

Tę historię poznamy śledząc życie trojga zwierząt, odmiennych od reszty. Pierwszym z wyjątkowych zwierząt jest Łodyga, młoda samica pandy, zamieszkująca Smukły Las, przy którego krańcu płynie potężna rzeka. Zaledwie po drugiej stronie niebezpiecznego, rwącego potoku, którego jak dotąd żadne ze zwierząt nie przekroczyło, znajduje się bogaty w bambus Południowy Las, zamieszkiwany również przez stado pand, gdzie wyróżniona została Ulewa, młodziutka i niezależna panda o własnym poglądzie na świat. W obu stadach panuje określona hierarchia i ścisłe zasady. Oba stada pand żyją na podobnych zasadach: w ciągu dnia spożywają dziewięć uroczystych uczt i wierzą w pradawną legendę, mówiącą o pandach wypełniających służbę u Wspaniałego Smoka. Stado Łodygi będzie zmuszone do zmierzenia się z nadchodzącym głodem, podstępnym pręgowanym drapieżnikiem siejącym strach i kataklizmami ze strony natury. Zaś Ulewa będzie musiała odkryć drogę do prawdy, a jej mocnym celem będzie przekroczenie rzeki, co jak dotąd nikomu się jeszcze nie udało. Największe emocje wzbudziła u mnie jednak historia Ducha – młodego irbisa śnieżnego, jednego z mieszkańców Białych Kolców. Mimo ogromnej miłości jego matki i beztroskich zabaw z trójką rodzeństwa, zawsze czuł się inny i dziwny, w porównaniu z innymi kotami. Zawsze mógł się pochwalić nieskazitelnie białym futrem bez żadnej cętek, tak charakterystycznych dla lampartów, gorszą sprawnością fizyczną i potężniejszą posturą. Czujący się jak kula u nogi młody irbis musi sprostać nie tylko poniżaniu przez irbisy zrodzone z Lodowicy, potężnej samicy, lecz przede wszystkim codziennym trudnościom, prześladującymi mieszkańców Białych Kolców. Nauka polowania idzie mu wolniej i ciężej niż innym lampartom. Pewnego dnia staje na tropie prawdy: kim tak naprawdę jest i jak wyglądała jego przeszłość?

Piękna i wielce poruszająca powieść to nie tylko potężna dawka przygód i szybkiej akcji. Powiedzieć, że książka jest nieprzewidywalna, to jak nie powiedzieć nic! Co i rusz zaskakuje nas kolejnymi niespodziankami, nowymi fascynującymi bohaterami lub miejscami. Autorka nie waha się dorzucić kolejnych problemów bohaterom, co tylko potęguje atrakcyjność historii.

Książka autorstwa Erin Hunter zmusza do większej refleksji, pod powłoką przygód i niespodzianek skrywa urzekający morał. To historia o miłości, potężnej przyjaźni, wzajemnym zaufaniu. Książka pokazuje nam także trudną drogę pełną sprzecznych emocji, której celem jest odkrycie, kim tak naprawdę jesteśmy. Czasem śledząc losy bohaterów można uronić łezkę, a z kolei na kolejnej stronie śmiać się. Tu uczucie strachu o bohatera jest prawie namacalne. Zauważyłam, że nieraz starsze z pand kierują do innych ważne zdania, nad którymi można się zatrzymać i od których wiele moglibyśmy się nauczyć. Książkę czytałam z zapartym tchem, będąc pod wrażeniem warsztatu autorki, która posługuje się bogatym słownictwem i ma talent do przykuwania uwagi czytelnika. Sprawnie za pomocą tekstu manipuluje uczuciami czytelnika i przedstawia cudowne miejsca, opisując je jakby rzeczywiście istniały. Cała książka jest podzielona na 21 rozdziałów i mimo dużej ilości tekstu przygody bohaterów czyta się bardzo szybko i nie odczuwa się braku ilustracji. Ta powieść przeniesie nas w tropikalne krainy, zaśnieżone szczyty i bambusowe lasy, gdzie spotkamy się z ogromem gatunków, zyskamy emocjonujące i nieprawdopodobne przeżycia. Takie historie, napisane tak porywająco nie zdarzają się często, dlatego książkę gorąco polecam, ze szczególnym wyróżnieniem nastolatków, ale myślę, że dorośli także się odnajdą w świecie Łodygi, Ulewy i Ducha.

Michalina, lat 14

„Ocaleni z potopu” TOM 1

Tekst: Erin Hunter

Seria: Bambusowe Królestwo

Przekład: Marta Ziegler

Oprawa: miękka

Ilość stron: 260

Dla dzieci: 10+

Wydawnictwo NOWA BAŚŃ

Logo wydawnictwa Nowa Baśń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.