Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią – Wydawnictwo ESTERI

Staram się uwrażliwiać dzieci na problemy innych ludzi. Dzięki książkom możemy podjąć dialog w wielu ważnych tematach. Choroby, starość, niepełnosprawność w literaturze dla najmłodszych  jest bardzo ważna i od małego warto oswajać dzieci z prawdziwym życiem. Dziś chciałam podzielić się z Wami książką, która pokazuje jak to jest stracić pamięć. To niezwykle ważna i potrzebna opowieść o trudnych emocjach, empatii i zaufaniu. Prosta, pięknie zilustrowana historia pomoże zrozumieć trudne tematy.

 

 

„Artur i słoń, który miał kłopoty z pamięcią” to malownicza, wzruszająca opowieść przygotowana przez hiszpańską, współczesną ilustratorkę, Marię Girón. Przekładu na język polski dokonała Katarzyna Okrasko. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Esteri.

Artur wybrał się na spacer. Spostrzegł że coś kapie mu na głowę, jednak nie był to deszcz… To łzy słonia, który miał ogromny problem. Ów zwierzak nie pamiętał nic ze swojego życia. Nie wiedział kim jest i skąd pochodzi. Chłopiec pomyślał że i jemu zdarza się czasem o czymś zapomnieć, jednak nigdy nie stracił zupełnie pamięci. Dotąd były to tylko błahostki… Artur pomyślał jak poczułby się gdyby to jego spotkało i doradził znajomemu by nie myślał o tym co sprawia mu przykrość. Postanowił odwrócić uwagę zasmuconego zwierzęcia i oboje zaczęli dobrze się bawić. Przez kilka godzin prawdziwy i szczery uśmiech gościł na twarzy słonia, ale gdy słońce zaczęło zachodzić przyszedł czas na koniec zabawy i chłopiec musiał wrócić do domu, do rodziny. Wtedy wydarzyło się coś niezwykłego! Więcej nie zdradzę, koniecznie przekonajcie się sami.

Tak niewiele potrzeba, by pokazać dzieciom wspaniałe wartości, którymi warto się w życiu kierować. Czasami wystarczy nie być obojętnym, wystarczy podać pomocną dłoń i patrzeć sercem. Takich książek nie powinno zabraknąć w dziecięcych biblioteczkach. Dzięki tej lekturze możemy podjąć z małymi czytelnikami temat starości, zaników pamięci, problemów ze zdrowiem, które z wiekiem mogą się pojawić. To wspaniała lekcja tolerancji i uważności, udowadniająca że nie możemy być obojętni na drugą osobę.

Zachwyciła nas treść i bardzo wymowne ilustracje, które idealnie ukazują emocje głównych bohaterów. To prawdziwa, wartościowa literacka perełka. Koniecznie po nią sięgnijcie. Bardzo polecamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

 

Obraz może zawierać: tekst

Dodaj komentarz